Płaca minimalna 12 euro w Niemczech

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Płaca minimalna 12 euro w Niemczech jest gotowa do dyskusji przez rząd

Pierwsze rezultaty przynosi wrześniowe zwycięstwo koalicji Ampel w niemieckich wyborach parlamentarnych. Koalicja trzech partii uzgodniła nową formę ustaw i przedstawiła ich projekt do zatwierdzenia. Koalicja domaga się podniesienia płacy minimalnej do 12 euro oraz utrzymania nieograniczonej prędkości na autostradach i utrzymania poziomu podatków.

Wyższa płaca minimalna przyniesie więcej pieniędzy do kasy państwa

Badanie zlecone przez SPD pokazuje, że podniesienie płacy minimalnej w Niemczech przyniosłoby bezpośrednie korzyści dziesięciu milionom ludzi. Wyższe płace dotknęłyby zatem przede wszystkim pracowników mniejszych przedsiębiorstw, w których nie ma układu zbiorowego. Jak wynika z badania, wzrost płac dotknąłby głównie osoby ze wschodnich i północnych Niemiec, a zwłaszcza kobiety, zwłaszcza te, które pracują w niepełnym wymiarze godzin lub mają umowę na czas określony.

W rezultacie wszyscy obywatele Niemiec skorzystaliby z wyższej płacy minimalnej: gdyby nastąpiła podwyżka płac, oznaczałoby to wyższe wpływy z podatku dochodowego do kasy państwa, czyli 17-20 mld euro i mniejsze wydatki na świadczenia socjalne.

Głosowanie nad podniesieniem płacy minimalnej będzie ekscytujące, zarówno koalicja, jak i opozycja będą miały kuloodporne argumenty.

Wyższe płace minimalne mogą mieć negatywny wpływ na zatrudnienie, obawia się opozycja

Po podniesieniu płacy minimalnej do 12 euro socjaldemokraci dzwonią od 2019 r. Według statystyk już w 2021 r. co czwarty pracownik pracował za mniej niż 12 euro za godzinę. Według opozycji podniesienie płacy minimalnej w Niemczech do 12 euro jest niebezpieczne. Zdaniem Rainera Dulgera, prezesa Niemieckiego Związku Pracodawców (Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitsverbände, w skrócie BDA), tak gwałtowny wzrost płacy minimalnej wpłynąłby na rynek pracy osób o niskich kwalifikacjach i znacząco wpłynąłby na płace zbiorowe wynikające z długich negocjacji rządowych z przedstawicielami pracodawców i pracowników.

Płaca minimalna jest tak, ale niech wraz z nią wzrosną inne pensje tabelowe

Lars Schwarz, prezes Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji, w nim. Deutschen Hote- und Gaststättenverband, w skrócie DEHOGA, zwraca uwagę na potrzebę utrzymania różnicy w wynagrodzeniu między pracownikami wykwalifikowanymi i niewykwalifikowanymi. Według Stowarzyszenia DEHOGA wynagrodzenie taryfowe specjalisty gastronomii w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wynosi mniej niż 11 euro za godzinę. Gdyby niemiecka ustawowa płaca minimalna została podniesiona do 12 euro, asystent kucharza zarabiałby więcej niż specjalista z wykształceniem i doświadczeniem. Dlatego konieczne jest, aby wzrost płacy minimalnej znalazł odzwierciedlenie w siatce płac.

Odroczenie dyskusji o ograniczeniu prędkości na autostradach

Ruch na niemieckich autostradach nie jest ograniczony żadnym ograniczeniem prędkości. Dyskusje na ten temat toczą się od dziesięcioleci, ale i tym razem zwolennicy ograniczenia prędkości nie są zadowoleni. Chociaż zarówno Zieloni, jak i SPD początkowo forsowali ograniczenia prędkości na autostradach i ograniczenie obecnych maksymalnych prędkości na terenie gminy i poza nią, uzgodnili z innymi koalicjantami utrzymanie obecnego kształtu ustawy drogowej. Niemieckie prawo obecnie zaleca jedynie prędkości autostradowe, w razie wypadku przekroczenie tej prędkości wpływa na ocenę sprawcy wypadku.

Inne propozycje koalicji SPD, FDP i Zielonych:

  • Zakończenie produkcji energii elektrycznej poprzez spalanie węgla do 2030
  • Obowiązkowe stosowanie odpowiednich dachów budynków komercyjnych i prywatnych do produkcji energii słonecznej
  • Przeznaczenie 2% powierzchni Niemiec pod instalację farm wiatrowych
  • Inwestycje w ochronę klimatu, cyfryzację, edukację i badania
  • Utrzymanie obecnego poziomu podatków
  • Intensyfikacja walki z uchylaniem się od opodatkowania, praniem brudnych pieniędzy i unikaniem opodatkowania
  • Wprowadzenie „minimalnego opodatkowania”
  • Budowa 400 tys. nowych mieszkań rocznie, finansowanie 1/4 z nich z budżetu publicznego
  • Łatwiejsze uzyskanie obywatelstwa niemieckiego dla osób aktywnych zawodowo w Niemczech
  • Obniżenie wieku głosowania w Parlamencie Federalnym i Parlamencie Europejskim do 16 lat

Płaca minimalna jest priorytetem dla wszystkich koalicjantów

Koalicja Ampel w Niemczech składa się z trzech partii: SPD, FDP i Die Grünen. Jak sugeruje nazwa Ampel, w tłumaczeniu semaforów, jest to koalicja trzech partii w kolorze czerwonym, pomarańczowym i zielonym. Partia Czerwona jest reprezentowana przez SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschland, Niemieccy Socjaldemokraci), FDP (Freie Demokraten Partei, czyli Wolni Demokraci) w kolorze pomarańczowym, a Zieloni są w koalicji Zielonych.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp