Kwarantanna dla niezaszczepionych nie będzie wypłacana w Niemczech

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Niemcy znoszą płatną kwarantannę nieszczepionych: tylko dla zaszczepionych, ministrowie zgadzają się

Niewątpliwie najbardziej kontrowersyjną zmianą w Niemczech w tym roku jest zniesienie rekompensaty płacowej dla nieszczepionych pracowników, którzy są skazani na kwarantannę z uwagi na brak szczepienia. Konkretne daty zniesienia wynagrodzenia kwarantannowego różnią się w zależności od kraju związkowego, ale od listopada nie będą już wypłacane w żadnym z krajów związkowych z wyjątkiem Bremy i Turyngii.

Od listopada izolacja nie będzie wypłacana w prawie żadnym landzie

Przedstawiciele poszczególnych krajów związkowych zdecydowali się na bezpłatne armaty we wrześniu br. Badenia-Wirtembergia jako pierwsze państwo wstrzymało wypłatę nakazanej kwarantanny niezaszczepionych od 15 września. Saksonia jest jednym z krajów związkowych, w których bezpłatna kwarantanna nieszczepionych zostanie wprowadzona 1 listopada 2021 r.

kwarantanna w niemczech

Osoby nieszczepione nie będą miały prawa do płatnej kwarantanny. Sprawiedliwość czy przymus?

Nie chcesz tracić pieniędzy? Zaszczep się, nalega Holetschek

Bawarski minister zdrowia Klaus Holetschek opiera swoją zgodę na nieodpłatną kwarantannę na ustawie o ochronie przed infekcjami. Twierdzi, że „nie ma prawa do rekompensaty za wynagrodzenie, jeżeli nakazanej kwarantannie można by zapobiec za pomocą publicznie zalecanych szczepień.” Według Holetschka to samo dotyczy dobrowolnych wyjazdów za granicę, których można było uniknąć. Ponadto od lat w Niemczech obowiązuje zasada „zakaz szczepień – zakaz płatnej kwarantanny”, np. na różyczkę czy odrę.

Jednak wśród osób niezaszczepionych zdarzają się wyjątki w przypadku kwarantanny. Płatna kwarantanna będzie nadal dotyczyć osób niezaszczepionych, których nie można zaszczepić ze względów zdrowotnych. Jednak te powody nie są w gestii osoby, muszą być potwierdzone raportem medycznym.

Nieopłacona kwarantanna została skrytykowana

Zakończenie płatnej kwarantanny jest krytykowane przez przedstawicieli niemieckich związków zawodowych. Uważają, że Niemcy naciskają w ten sposób na obowiązek szczepień ludności. Jednak według federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna nie chodzi o presję, ale o sprawiedliwość. Według Spahna ci, którzy chronią siebie i innych poprzez szczepienia, płacą za tych, którzy nie są zaszczepieni. „Szczepienie to wolna decyzja. Wraz z decyzją rodzi się odpowiedzialność poniesienia konsekwencji finansowych – powiedział Spahn.

Opozycja obawia się rozprzestrzeniania się covid

Hubert Aiwanger, przewodniczący partii politycznej Wolni Wyborcy, publicznie wypowiedział się przeciwko decyzji rządu. Według niego, nieodpłatna kwarantanna niezaszczepionych w walce z koronawirusem przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Według Aiwanger osoby niezaszczepione mogą zacząć ukrywać kontakty w obawie przed bezpłatną izolacja, przyczyniając się w ten sposób świadomie do rozprzestrzeniania się choroby.

Zaszczepieni nadal mogą zamówić izolacje, ale zostanie ona opłacona

Kwarantanna może nadal dotyczyć osób, które zostały zaszczepione, jeśli wykazują oznaki choroby lub jeśli testy wykryją obecność wirusa lub jeśli zostały zaszczepione w bezpośrednim kontakcie z osobami zarażonymi którąkolwiek z mutacji koronawirusa. Jednak będzie nadal opłacana z budżetu publicznego.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp