Praca za pośrednictwem agencji w Niemczech jest pełna Mitów

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

W Niemczech praca przey agencję pracy jest pełna mitów ale z pewnością się opłaca

W Polsce  pod pojęciem pracy tymczasowej rozumiemy niemal nielegalną formę zatrudniani pracowników z Europy Wschodniej za pieniądze, za które nawet Student nie pracowałby w niepełnym wymiarze godzin. W Niemczech jednak nie tylko z perspektywy Pracowników, ale także poprzez pracodawcę stosunkowo popularną formę zatrudnienia jest zatrudnienie przez agencję. Dlaczego tak jest? Oto odpowiedzi na 5 najczęstszych mitów, które mają do czynienia z agencją zatrudnienia w Niemczech.

1. Płacę agencji za znalezienie mi pracy.

Firma, w której pracujesz, płaci agencji za znalezienie Ci pracy. To się opłaca. Koszty ogłoszenia przetargu są stosunkowo wysokie, a ze względu na bardzo niskie bezrobocie ich zwrot jest również niepewny. Dlatego pracodawcy wolą płacić agencji za dostarczenie pracowników, np. następnego dnia lub tygodnia.

2. Jako pracownik agencji zatrudniony zarabiam więcej niż  stały pracownik

Czy wiesz, że minimalna stawka godzinowa dla stałych pracowników jest o 47 centów niższa niż minimalna stawka godzinowa, poniżej której agencje nie mogą schodzić? Wynagrodzenie pracowników tymczasowych ustala się na podstawie układu zbiorowego pracy, którego muszą przestrzegać wszyscy członkowie Federalnego Związku Niemieckich Agencji Pracy i który ma charakter prawny. Ustala również minimalne wynagrodzenie w formie tabeli płac, które jest zróżnicowane w zależności od obszaru działalności pracowników.

Praca za pośrednictwem agencji w Niemczech jest pełna Mitów

3. Co trzy miesiące pracuję gdzie indziej, praca w Niemczech przez agencję to chaos

Praca tymczasowa może być tłumaczona jako “tymczasowe zatrudnienie”. Praca przey agencję w Niemczech stosowany jest głównie w firmach, w których trzeba jak najszybciej uzupełnić braki kadrowe. O tym, jak długo pracuje się w danym przedsiębiorstwie, decyduje samo przedsiębiorstwo, ale istnieje tu również regulacja w postaci układu zbiorowego pracy. Ale dopuszcza też wyjątki. Co i w jakich okolicznościach już o tym pisaliśmy.

4. Agencja zatrzymuje pieniądze, które otrzymuje od firmy, w której pracuję

Wypłata premii jest określona w układzie zbiorowym pracy. Dotyczy to, na przykład, nie tylko wynagrodzenia za nadgodziny, ale także prawa do wypłaty premii. Spełnienie wszystkich uprawnień składkowych jest jednak również określone przez układ zbiorowy pracy. Nadgodziny to np. godziny, które w danym miesiącu nie zostały już przesunięte na konto czasu pracy. Dodatek za nadgodziny jest uregulowany w układzie zbiorowym pracy w § 4, kiedy i w jakiej wysokości jest wypłacany, można tutaj przeczytać.

5. Praca przez agencję w Niemczech jest nieciekawa, sam znajdę pracę i to na lepszych warunkach

Oczywiście nie będziemy kwestionować takiej możliwości. Bycie we właściwym miejscu we właściwym czasie jest warunkiem sukcesu w wielu dziedzinach . Jednkaże jeśli chodzi o oferty pracy w Niemczech, wielu pracodawcówszuka pracowników poprzey Agencję zatrudnienia. Nawet jeśli planuje on zatrudnić się  od pierwszego dnia na podstawie bezpośredniej umowy o pracę bez pośrednictwa agencji. Agencje często dysponują wystarczającą liczbą odpowiednich kandydatów, aby umieścić ich w miejscu pracy na bieżąco, podczas gdy gdyby firmy miały same poszukiwać kandydatów, reakcja kandydatów i ich okresy wypowiedzenia u innych pracodawców wydłużyłyby rozpoczęcie pracy. Na przykład, w agencjach pracy w Niemczech można znaleźć oferty pracy, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Ważną istotą jest również znajomość języka niemieckiego aby móc pójść na rozmowę wstępną lub wypełnić formularze w języku niemieckim dotyczącym na przykład higieny i bezpieczeństwa pracy. W wielu agencjach są zatrudnieni polskojęzyczni opiekunowie którzy pomogą całe procesy do momentu zatrudnienia przebrnąć a potem gwarantują opiekę nad pracownikiem.

 

1 komentář

  1. LIDIA

    JESTEM ZAinteresowana praca w Niemczech- jakie kroki nalezy uczynic aby cos ciekawego znalezc – a zaLEZY MI NA PRACY PRZY GRANICY//DO JAKICH FIRM NALEZY SIE UDAC ,Z GORY DZIEKUJE ZA KONSTRUKTYWNA ODPOWIEDZ .

    Odpovědět
  2. Beata Bilska

    Dzień dobry Beata z tej strony razem z partnerem szukamy pracy wraz z zakwaterowanie na terenie niemiec posiadamy auto język niemiecki podstawowy angielski komunikatywny proszę o pomoc i informacje dotyczące pracy dziękuję za odpowiedź obecnie jesteśmy dyspozycyjni od zara dziękuję za odpowiedź

    Odpovědět

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp