Nowości w prawie w Niemczech: dla osób dojeżdżających do pracy!

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

W październiku w Niemczech wejdzie w życie szereg nowych ustaw. Czy ciebie też dotyczą?

Niemieckie przepisy się zmieniają, niektóre wpłyną na osoby dojeżdżające do pracy. Jedne ułatwią Ci życie, inne mogą je skomplikować. Co więc Niemcy przygotowały dla nas jesienią?

Koniec płatnej kwarantanny i bezpłatnych testów

Fundamentalną zmianą, która wpłynie również na osoby dojeżdżające do pracy w Niemczech, jest zakończenie płatnej kwarantanny w Niemczech. Ale kolejna zmiana dotyczy również Covida: od 11 października Niemcy nie oferują już darmowych testów, które pozostają warunkiem wejścia do restauracji lub wizyty u fryzjera. Bezpłatne badania pozostaną dostępne tylko dla osób, które nie mają możliwości zaszczepienia się – tj. dzieci poniżej 12 roku życia lub osoby, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych.

Prześladowcy staną przed sądem, zanim powiedzą szewc

Prawo powitalne, które wejdzie w życie w październiku, ułatwia skazanie prześladowców. Oprócz funkcji ochronnej ofiary, prawo ma na celu pokazanie wszystkim, którzy prześladują inne osoby, że ich działania nie mogą być bagatelizowane. Oprócz szybszego procesu, kara za prześladowanie wzrasta z maksymalnie trzech do pięciu lat więzienia. Prawo odnosi się również do „cybernękania”, które zostało niedawno sklasyfikowane jako przestępstwo i będzie szczególnie poważne, jeśli ktoś korzysta z sieci społecznościowych do śledzenia ofiary lub uzyskiwania danych o jej ruchach.

Zmiany w prawie niemieckim

Czy Twój wpis społecznościowy został nieprawidłowo usunięty? Masz teraz możliwość obrony.

Sieci społecznościowe: więcej miejsca dla użytkowników

Kolejna nowelizacja prawa dotyczy również serwisów społecznościowych: od października użytkownicy serwisów społecznościowych mają prawo do pozasądowej obrony przed blokowaniem rzekomo nielegalnych treści. To typowe dla Facebooka, który lubi usuwać posty, które według algorytmów zawierają nielegalne treści. Od października osoby, których posty zostaną usunięte na portalach społecznościowych, mają prawo do indywidualnego uzasadnienia przyczyn usunięcia posta (tzn. mogą nie zadowolić się uniwersalną odpowiedzią o naruszeniu polityki społeczności).

E-przepis

Od 1 października niemieccy lekarze mogą wystawiać recepty elektroniczne. Do tej pory były publikowane tylko w ramach badań w Berlinie i Brandenburgii, ale od stycznia 2022 roku wszyscy niemieccy lekarze będą musieli wystawić e-receptę.

Płaca minimalna w Niemczech dla monterów rusztowań

Dobra wiadomość dla pracowników rusztowań! W tym zakresie płaca minimalna wzrośnie z 12,20 € do 12,55 € za godzinę pracy w październiku. A za rok, w październiku 2022 r., płaca minimalna dla monterów rusztowań ponownie wzrośnie, tym razem do 12,85 €.

zmiany w prawie niemieckim

Zaostrzają się kary za wykroczenia drogowe. Przygotuj setki euro na większą prędkość.

Wyższe mandaty na drogach

I wreszcie „najlepsze”: od listopada spodziewajcie się gwałtownego wzrostu grzywien w Niemczech za wykroczenia drogowe. Nie szanujesz lat siedemdziesiątych na skrzyżowaniach lub zatrzymujesz się gdzieś, gdzie nie wolno ? Nauczyliśmy się szanować kary za te wykroczenia. Jednak do prawa drogowego wkracza nowe wykroczenie zwane pozerami.

Wróćmy jednak do grzywien. Jednak nowa taryfa obowiązująca od 1 listopada 2021 r. jest nadal skromna w porównaniu z pierwotną propozycją Zielonych. Próbowali też wymusić natychmiastowe cofnięcie prawa jazdy za przekroczenie prędkości do 21 km/h. Choć nie znaleźli poparcia w rządzie dla swoich postaw, kary za wykroczenia wciąż znacznie rosną.

Słabe parkowanie lub blokowanie alei ratunkowej będzie droższe

Przykładowo, parkując na zakazie lub w miejscach dla osób niepełnosprawnych w Niemczech zapłacisz 40 € więcej (tj. 55 € w porównaniu do pierwotnych 15 €). Ta sama stawka dotyczy również parkingu zarezerwowanego dla samochodów elektrycznych lub pojazdów współdzielonych. Parking przy hydrancie lub w miejscu zarezerwowanym dla karetki kosztuje więcej: 100 €. O wiele bardziej rygorystyczne jest nieutworzenie lub nawet niewłaściwe wykorzystanie korytarza ratunkowego dla ratowników. Kara wynosi teraz od 200 € do 320 €, a Ty otrzymujesz również miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Za przyspieszenie nawet dwudziestokrotne grzywny

Jeśli nielegalnie wjedziesz swoim pojazdem na chodnik lub ścieżkę rowerową, możesz spodziewać się kary w wysokości 100 euro. Że nikt nie jest normalny na chodniku? Za jazdę uważa się nie tylko samą jazdę, ale także zaparkowanie. Więc zanim gdzieś zaparkujesz, upewnij się, że naprawdę jesteś na parkingu. Zmiany dotyczą również przekraczania prędkości: Jeśli jedziesz w mieście od 16 do 20 km/h. szybciej niż dozwolone, przygotuj się 70 €. Jeśli przekroczysz prędkość o 41 km/h, zapłacisz 400 euro. Wygląda na to, że stanie w miejscu dla samochodu elektrycznego jest bardziej niebezpieczne niż jazda po wiosce lat 70-tych.

Nie bądź chętny, chroń środowisko

W końcu dochodzisz do wspomnianej postawy. Co możesz sobie pod tym wyobrazić? Mówiąc najprościej, jest to niepotrzebne grzanie silnika, które powoduje hałas i emisję. Więc jeśli chcesz się pochwalić swoim samochodem zapłacisz nowe 100 € zamiast obecnych 20 €.  Jedź więc tanio i bezpiecznie!

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp