Oferty pracy w gastronomii

Praca w gastronomii w Niemczech


Praca za granicą

Najczęściej zadawane pytania na temat pracy w gastronomii w Niemczech

Ile mogę zarobić w branży gastronomicznej w Niemczech?

Z dochodami w gastronomii jest taki sam jak w innych dziedzinach. Średnia płaca waha się od wielkości zakładu, w którym pracujesz, w całym regionie do przepracowanych godzin. Z reguły pensje w gastronomii we wschodniej części Niemiec wynoszą około 2000 euro brutto miesięcznie. Nawet w Niemczech goście są przyzwyczajeni do płacenia tzw. tringeld, czyli napiwek. Ich wysokość waha się zwykle od 5 do 10 proc. wydatków.

Pracujesz w hotelach i restauracjach w weekendy?

Restauracje, hotele, pensjonaty i inne placówki z zakresu gastronomii czynne są przez cały tydzień. W zależności od liczby pracowników w miejscu pracy i planowania zmian będziesz wiedział, jak często będziesz musiał chodzić do pracy w weekend. Te zmiany weekendowe są płatne jako praca weekendowa, a w Niemczech nie będziesz pracować co najmniej 15 niedziel w roku.

Czy mogę zatrzymać napiwek od klienta ?

Nawet tutaj niemieckie zwyczaje niewiele różnią się od polskich. O ile w jednym lokalu gastronomicznym napiwek zatrzymuje pracownik, który go otrzymał od gościa, o tyle w innym preferuje się wspólny podział pieniędzy pomiędzy wszystkich pracowników danej zmiany. To uczciwe, zwłaszcza dla szefa kuchni, który nie ma kontaktu z gośćmi, ale jego praca pozostawi najsilniejsze wrażenie, z jakim gość odchodzi z firmy.

Na jakich stanowiskach mogę pracować w branży gastronomicznej?

Pod pojęciem pracy w gastronomii każdy może pomyśleć o stanowiskach typowych dla restauracji: kelner, kelnerka, szef kuchni. W Niemczech ogólna koncepcja gastronomii odnosi się również do działalności hoteli czy pensjonatów, gdzie recepcjonistka, pokojówka czy sprzątaczka również dbają o komfort gości.

Czy potrzebuję również karty zdrowia w Niemczech?

Generalnie personel gastronomiczny w Niemczech nie potrzebuje karty zdrowia. Pracodawcom jednak nie podoba się to, że pracownicy w ogóle nie są jej właścicielami.W przypadku kontroli jednego z organów kontrolnych, pozwolenie na żywność ma wartość wymowną o bezpieczeństwie higienicznym miejsca pracy. Jest to więc swego rodzaju formalność, pozwolenie na pracę przy żywności z Polski jest również znane w Niemczech jako kartka wydana za pieniądze, podczas gdy w Niemczech trzeba przejść naprawdę dokładne badanie lekarskie, aby zostać przydzielone. Jeśli więc wyjeżdżasz do Niemiec, aby pracować w branży gastronomicznej, dla pewności zdobądź uprawnienia  na pracę przy żywności.

Jakie wykształcenie jest potrzebne do pracy za granicą w zakresie gastronomii?
W Niemczech dla branży gastronomicznej wystarczą polskie filie szkół hotelarskich. Zazwyczaj są to szef kuchni/kelner. W niektórych ogłoszeniach można spełnić wymagania dotyczące wykształcenia w zakresie pokojówki lub recepcjonistki. Nie jest to jednak do końca poprawne w tłumaczeniu na język czeski, takie pola nie występują w szkołach. Jest to głównie obecna praktyka na tych stanowiskach. Dla Niemców ważniejsza jest praktyka niż dziedzina, w której się kształcisz.

Jakie są zwykle godziny pracy w gastronomii w Niemczech?

W Niemczech wymiar czasu pracy reguluje ustawa o czasie pracy. Ustala normalny czas pracy na 8 godzin dziennie, który może zostać przedłużony do 10 godzin, pod warunkiem, że pracownikowi przysługuje również dłuższy urlop wyrównawczy za te dodatkowe godziny. Jednak praca w gastronomii jest typowa dla nieprzewidywalności, jeśli restauracja jest pusta, lokal może zostać zamknięty wcześniej za zgodą przełożonego, w przeciwnym razie godziny pracy mogą ulec odpowiedniemu wydłużeniu. Jednak każda praca w godzinach nadliczbowych musi być zrekompensowana urlopem wyrównawczym po wcześniejszym uzgodnieniu.

Czy można dostać pracę w hotelu z zakwaterowaniem?

Praca z zakwaterowaniem w Niemczech jest możliwa w wielu dziedzinach po uprzednim uzgodnieniu z pracodawcą. Wiele hoteli, zwłaszcza położonych na odległych obszarach, oferuje pracownikom zakwaterowanie bezpośrednio w jednym z pokoi hotelowych. Podobnie jest z jedzeniem w miejscu pracy. Z reguły wszystkie lokale gastronomiczne oferują pracownikom posiłki w miejscu pracy, niektóre całkowicie za darmo, inne za minimalną opłatą.

Co muszę załatwić, jeśli chcę pracować w jednym z lokali gastronomicznych za granicą?

Od 2011 roku nie ma potrzeby załatwiania żadnych pozwoleń. Jednego dnia decydujesz się na zmianę, a następnego możesz zacząć bez obaw. Nie zaszkodzi dostać kartę medyczną. Zdecydowanie powinieneś mówić po niemiecku w stopniu komunikatywnym, mieć ważne prawo jazdy i własny samochód, aby dojechać do pracy. Ważne jest również pozytywne nastawienie i radość z pracy z ludźmi.