Identyfikator podatkowy – Twój bilet do Niemiec
I bez przesady. Numer urodzenia z Polsku nie wystarczy w Niemczech. I działa to w drugą stronę – jeśli cudzoziemiec chce tworzyć wartości w Polsce, nasze władze nadadzą mu numer urodzenia. NIP to unikalny jedenastocyfrowy numer, pod którym zostaniesz zarejestrowany przez urząd skarbowy w Niemczech. Więc użyjesz go głównie, jeśli będziesz zajmował się wszystkim związanym z twoimi dochodami w Niemczech.
NIP zastąpił stare numery podatkowe
Czym dokładnie jest identyfikator podatkowy? W języku niemieckim używana jest do tego nazwa Steuer ID i jako taka została wprowadzona w 2008 roku. Do tego czasu w Niemczech używano tzw. Steuernummer, tłumaczonego jako numer podatkowy. Działał na podobnej zasadzie, ale główna różnica polegała na tym, że nie miałeś go na całe życie. Jak tylko zmieniłeś miejsce zamieszkania lub pracę, otrzymałeś nowy numer podatkowy.
Było to dużym obciążeniem zarówno dla podatnika, jak i dla samych władz. Wyobraź sobie tylko sytuację, w której zamierzasz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Bank sprawdza wtedy Twoje dochody za okres, w którym Twoje dane identyfikacyjne mogły ulec kilkukrotnej zmianie. Tak więc, zanim bank mógł przetworzyć Twoją prośbę, minęło dużo czasu.
Stary system ewidencji podatkowej był obciążeniem dla wszystkich
Właściwy urząd skarbowy ustanowił tzw. kartę podatkową dla wszystkich, którzy jednocześnie pracowali i mieszkali w Niemczech. Miał formę papierową i zawsze obowiązywał w danym roku. Jeżeli w tym okresie nastąpiła jakakolwiek zmiana po stronie podatnika, np. zmiana miejsca zamieszkania, zmiany te musiały zostać ręcznie odnotowane na karcie podatkowej. Przekazywanie informacji między urzędami lub innymi instytucjami było więc mało elastyczne i trzeba było niepotrzebnie długo czekać na aktualizację danych.
Od 2008 roku podatnikom nadawany jest jeden dożywotni numer
To właśnie duże opóźnienia w komunikacji między instytucjami i nieprzejrzystość systemu doprowadziły do konieczności zmiany tego systemu. Po reformie Niemcy skłaniali się ku ujednoliceniu tych identyfikatorów i wymienili numery podatkowe na identyfikatory podatkowe. Nie zmienia się już i pozostaje z podatnikami do końca ich życia. Dzieci urodzone w Niemczech po 2008 roku noszą numer identyfikacji podatkowej od urodzenia. Podczas gdy Polacy używają numerów urodzeń do podobnej identyfikacji od ponad sześćdziesięciu lat, Niemcy wprowadzili je dopiero dziesięć lat temu. Mimo to Niemcy uważają swój system za rewolucyjny.
Od 2020 r. wszystkie informacje o płatnościach podatkowych będą dostępne online
Cały system numerów podatkowych został zatem zmodernizowany od 1 stycznia 2013 r. Awersy kart podatkowych zostały zdigitalizowane i stały się częścią elektronicznej teczki każdego podatnika w Niemczech. Kolejne innowacje systemowe planowane są na 2020 rok. Tak zwany ELStAM, co oznacza „Elektronische LohnSTeuerAbzugsMerkmale”, będzie również częścią karty podatkowej. W Niemczech funkcjonuje jako ewidencja podatkowa, w której znajdują się informacje o wszystkich potrąceniach podatkowych z wynagrodzenia oraz zeznania podatkowe podatnika. Dzięki temu każdy podatnik ma łatwy dostęp do informacji o swoich podatkach.
Nowy system ułatwi osobom dojeżdżającym do pracy komunikację z organami podatkowymi
Jest to elektroniczny system rozliczania podatków, który jest skutecznym sposobem dla Polaków pracujących w Niemczech na składanie zeznań podatkowych w Niemczech. Logując się do systemu, mają dostęp do wstępnie wypełnionego formularza, który wystarczy, aby dodać dane o płacach i podatkach. Te niezbędne dane zostaną im przekazane przez ich pracodawcę, więc działa to podobnie do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.
Aby ubiegać się o Kindergeld, osoby dojeżdżające do pracy nie muszą znać swojego numeru podatkowego
Wiele informacji na temat NIP można znaleźć w Internecie. Na przykład, że potrzebujesz go do przetworzenia aplikacji Kindergeld . Nie dotyczy to osób dojeżdżających, które nadal mieszkają w Polsce i dojeżdżają tylko do pracy w Niemczech. Wniosek o Kindergeld w Niemczech jest oceniany głównie na podstawie tego, czy otrzymujesz zasiłek na dziecko w Polsce. Masz tam stałe miejsce zamieszkania, a zatem podstawowe prawo do zasiłku na dzieci.
Potwierdzenie, że nie otrzymujesz zasiłku na dziecko w Polsce, otrzymasz w wydziale pomocy społecznej w urzędzie pracy właściwym miejscowo według Twojego adresu. Tutaj osoba kontaktowa pomoże Ci w wypełnieniu formularzy o numerach E 411 i E 401. A ponieważ oba zaświadczenia dotyczą Twojego numeru urodzenia, nie musisz znać swojego identyfikatora podatkowego.
Bez NIP Twój pracodawca będzie odliczał podatki według najdroższej klasy podatkowej
Identyfikator podatkowy jest uważany za wrażliwą informację, o której może być poinformowany tylko jego posiadacz. W związku z tym pracodawca nie ma możliwości samodzielnego poznania Twojego identyfikatora podatkowego. Musi go jednak znać, bo tylko dzięki NIP może poprawnie obliczyć wysokość opłaty podatkowej, a co za tym idzie również Twoje wynagrodzenie. Dlatego też, jeśli w ciągu trzech miesięcy nie przekażesz pracodawcy swojego numeru identyfikacji podatkowej, będziesz musiał zapłacić podatek zgodnie z klasą podatkową 6. Jest to najdroższa w Niemczech i nie pozwala na skorzystanie z ulgi podatkowej. Nie licz jednak na władze. Jeśli nie otrzymasz go nawet po złożeniu zeznania podatkowego, poinformuj o tym właściwy urząd skarbowy.
NIP dotrze pocztą najpóźniej po złożeniu pierwszego zeznania podatkowego
Jak więc uzyskać numer identyfikacji podatkowej, jeśli mieszkasz na stałe w Polsce i dojeżdżasz tylko do pracy w Niemczech? Masz trzy opcje:
Poczekasz do złożenia pierwszego zeznania podatkowego
Taka sytuacja może trwać nawet rok, jeśli zaczniesz pracę w Niemczech, na przykład na początku roku. Jeśli jednak nic nie skłania Cię do jej przypisania, nie ma powodu do stresu. W każdym razie dobrze jest wiedzieć, że nie musisz siedzieć przy skrzynce pocztowej, dopóki nie złożysz zeznania podatkowego i czekasz na przesłanie dowodu osobistego.
Złóż wniosek o pobyt stały w Niemczech
Dotyczy to oczywiście tych, którzy planują osiedlić się w Niemczech na stałe. Ważną informacją jest jednak to, że jak tylko złożysz wniosek o pobyt stały w Niemczech, wraz z tą zmianą otrzymasz numer identyfikacji podatkowej. A gdy już uzyskasz identyfikator podatkowy, musisz przekazać go swojemu pracodawcy właśnie ze względu na możliwość prawidłowego obliczenia kwoty podatku.
Złóż wniosek o jego przydział bezpośrednio do urzędu skarbowego
Takie rozwiązanie jest odpowiednie w momencie, gdy chcesz ubiegać się np. o kredyt bankowy w Niemczech. Banki muszą wiedzieć, jak i czy w ogóle płacisz podatki. Możesz poprosić o jego przydział osobiście lub wypełnić prośbę o zgłoszenie zapomnianego dowodu osobistego na stronie urzędu skarbowego. Ponieważ jednak jeszcze go nie masz, otrzymasz informację z urzędu skarbowego, jak go uzyskać. Możesz je znaleźć pod tym linkiem .
Możesz poprosić o zapomniany identyfikator podatkowy
Biorąc pod uwagę, że w Niemczech ludzie są właściwie tylko systemem numerów (pod innym jesteś zarejestrowany w zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych, pod innym w systemie ubezpieczeń społecznych itp.), a Niemcy nie mają jednego identyfikatora wspólnego dla wszystkich instytucji, jak w w przypadku polskiego numeru urodzenia możesz zapomnieć swój identyfikator podatkowy.
Jeśli tak jest w Twoim przypadku, po prostu spójrz na swoje zeznanie podatkowe lub możesz je przekazać na Twoje żądanie przez odpowiedni urząd skarbowy wypełniając ten formularz online lub przez centralny urząd skarbowy z siedzibą w Bonn na piśmie wniosek do Bundeszentralamt für Steuern, Referat St II 6, 53221 Bonn. Pisemny wniosek musi zawierać informacje o Tobie, takie jak imię i nazwisko, adres oraz data i miejsce urodzenia. Pamiętaj jednak, że przetworzenie Twojej prośby zajmie trochę czasu.
Płacenie podatków to podstawowy obowiązek Niemców
Jeśli więc jesteś już pracownikiem z niemiecką umową o pracę i dojeżdżasz do Niemiec z Polski, jesteś uważany za pracownika przygranicznego lub dojeżdżającego. Nie ogranicza to w żaden sposób korzystania z dobrodziejstw niemieckiego systemu socjalnego. Ale macie zobowiązania wobec Niemiec, tak jak wszyscy inni. Musisz płacić podatki. Pobór podatków odbywa się w Niemczech w podobny sposób jak w Polsce. Pracodawca co miesiąc odcina część wynagrodzenia brutto z pieniędzy przesyłanych do urzędu skarbowego. Raz w roku składasz zeznanie podatkowe, w którym obliczą zaległości lub nadpłaty.
Podatki w Niemczech to treść jednego z naszych starszych artykułów, jeśli interesuje Cię więcej szczegółów, możesz do niego wrócić. Dowiesz się na przykład, że niepłacenie podatków jest w Niemczech przestępstwem. Oprócz surowych sankcji grozi Ci kara pozbawienia wolności.
Tutaj możesz pobrać wniosek o twój identyfikator (Steuerindenifikationsnummer) podatkowy.
Wyślij ten wypełniony formularz do twojego niemieckiego urzędu skarbowego. Urząd ten będzie przetwarzał wniosek o twój niemiecki numer identyfikacji podatkowej.
Nie wiesz, który urząd skarbowy jest dla ciebie odpowiedni? Użyj do tego wyszukiwarki urzędów skarbowych pod tym linkiem. Wpisz w wyszukiwarce kod pocztowy (PLZ) swojego pracodawcy, a znajdziesz urząd skarbowy, który jest dla ciebie odpowiedni.
https://www.bzst.de/DE/Service/Behoerdenwegweiser/Finanzamtsuche/GemFa/finanzamtsuche_node.html