Kryzys gospodarczy

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Kryzys gospodarczy może spowodować odpływ pracowników za granicę

Choć w ubiegłym roku mówiło się o recesji gospodarczej w Polsce , w kwietniu tego roku mówiło się o jednej z najgłębszych recesji od czasu kryzysu lat 30. XX wieku. Polska  gospodarka skurczyła się w drugim kwartale br. o 10,7 proc. rok do roku. Pociągnęło to za sobą zwolnienie pracowników, choć nie masowe, ale dotyczyło głównie branży hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej.

Firmy przetrwają dzięki zmianom w strategiach firm

Wiele firm było w stanie elastycznie zareagować na kryzys koronawirusa i zmienić swoje strategie korporacyjne. Sklepy i usługi przeniesiono do środowiska internetowego, restauratorzy zamknięci podczas blokady oferowali dostawy jedzenia i napojów, przedsiębiorcy usługowi i agencje rządowe zdigitalizowały jak najwięcej procesów, aby zminimalizować kontakt z klientami. Okazuje się, że zmieniło się również zachowanie samych pracowników. Według agencji personalnej Starke Jobs niewielki wzrost bezrobocia pozytywnie wpłynął na większą pokorę i poprawę etyki pracy pracowników, podczas gdy na rynek pracy pojawiły się bardziej wykwalifikowane osoby poszukujące pracy.

Sąsiadujące Niemcy odczuły kryzys głównie w branży motoryzacyjnej

Zmiany w strategiach korporacyjnych znajdują również odzwierciedlenie w Niemczech. Kryzys koronawirusa u zachodnich sąsiadów dotknął w szczególności branżę motoryzacyjną, która w samych Niemczech zatrudnia prawie milion osób. Inne kraje były uzależnione od dostaw niemieckich firm działających w branży motoryzacyjnej, np. we Włoszech, Hiszpanii, ale także w Europie Wschodniej. I odwrotnie, eksport do Niemiec z innych krajów europejskich został dotknięty zamknięciami z powodu koronawirusa.

krize práce v německu

Kryzys gospodarczy niekoniecznie prowadzi do bezrobocia. Ale firmy będą musiały zareagować na zmiany na rynku.

Nowe strategie i nowe powiązania biznesowe pozwolą pracodawcom przetrwać

Obecny trend polega na tym, że firmy motoryzacyjne skupiają się na nowym rozwoju samochodów elektrycznych. Firmy zmieniają plany podróży na samochody przyjazne środowisku oraz zmieniają istniejące więzi biznesowe z dostawcami i klientami. I to nie tylko rynek samochodowy w Niemczech : Podobny trend można zaobserwować w firmach produkcyjnych z różnych branż. Ważne jest zamknięcie najbardziej lukratywnych więzi handlowych, które pozwolą nam przetrwać kryzys. Firmy, które nie reagują na zmianę popytu lub reagują późno, są zagrożone zamknięciem. Nie można jednak liczyć wyłącznie na to, że pracodawca stworzy nowe warunki dla pracowników. Blokada podczas korony pokazała, że ​​niektóre pola są niepopularne i zaniedbane, ale w czasach kryzysu są potrzebne bardziej niż inne. Jakie zawody przeżywają boom po koronie? Przeczytaj tutaj .

Wzrost bezrobocia nie był śmiertelny, pracodawcy są bardziej dotknięci kryzysem

Z punktu widzenia rynku pracy bezrobocie wzrosło w II kwartale, ale jeśli polskie firmy, które od dłuższego czasu eksportują do Niemiec, również zareagują na zmiany w Niemczech, to kryzys koronawirusa może nie znaleźć odzwierciedlenia w dalszym wzroście bezrobocia. Ponadto Polska  ma  potencjał strategiczny, ich bliskość do Niemiec i Austrii jest interesująca dla firm pod względem powiązań handlowych, gdyż niewielka odległość do krajów sąsiednich pozwala na eksport produktów za granicę w krótkim czasie i przy niższych kosztach transportu.

Praca w Niemczech przyciągnęła Polaków jeszcze przed covid

Ponadto niemieckie firmy działające w obszarze przygranicznym są popularnymi pracodawcami wśród polskich poszukujących pracy w Niemczech. Każdego dnia 60 000 mieszkańców z okolic Zgorzelec , Boleslawiec , Luban , Zary  dojeżdża do pracy w Niemczech. Przeciętnie Polski dojeżdżający do pracy spędza 50 minut w drodze do pracy, czyli mniej więcej tyle samo, ile dojeżdża z granicy niemieckiej do Polski. Jednak rynek pracy w Niemczech oferuje ciekawsze zarobki i wyrafinowany system socjalny, który odróżnia go od krajowych ofert pracy. Odpływ pracowników za granicę wskazuje na niedostateczne zróżnicowanie ofert pracy, niskie zarobki i pęknięcia w systemie socjalnym, które można było zaobserwować podczas kwarantanny nakazowej oraz podczas zamykania szkół. W niemieckim środowisku pracy, każdy kandydat, który mówi po niemiecku ma szansę i ma doświadczenie w swojej dziedzinie. Jeśli jednak firmy działające w Polsce będą w stanie odpowiedzieć na zmiany w strategiach biznesowych https://praca-w-niemczech.info/ klientów zagranicznych, kryzys wywołany koronawirusem może nie wpłynąć na warunki życia poszczególnych mieszkańców.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp