Praca dla par w Niemczech
Nie jest wyjątkiem, że pary, które żyją razem, dobrze ze sobą współpracują także w pracy. Chociaż opinie na temat łączenia życia zawodowego z partnerem życiowym są różne, zdecydowanie nie musi to oznaczać potrzeby ciągłej kontroli nad swoją drugą połówką. Zaletą partnerów w miejscu pracy jest to, że potrafią ze sobą współpracować, co następnie umożliwia im osiągnięcie lepszych wyników niż w przypadku pracy z obcym kolegą. Termin “praca dla par w Niemczech” już ustabilizował się w naszym słowniku i coraz więcej ludzi dostrzega korzyści współpracy ze swoim partnerem, zwłaszcza gdy szukają pracy dla par w Niemczech. Zanim jednak zdecydujesz się połączyć swoje życie z drogą połówką na każdą minutę codziennego dnia, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się w nim między innymi, jakie korzyści i wady może przynieść wspólne spędzanie czasu w domu i w pracy oraz z jakimi zagrożeniami może się zmierzyć wasz związek, gdy z partnerów stają się koledzy.
Jakie są odpowiednie prace dla par w Niemczech?
Na pewno nie raz w domu dyskutowaliście o swoich wyobrażeniach na temat idealnej pracy. Macie wspólną wizję kariery? Czy pracę postrzegacie tylko jako źródło utrzymania, podczas gdy wasz partner potrzebuje w życiu czegoś osiągnąć? Chcecie pracować tylko na poranną zmianę, ale wasz partner nie unika pracy na zmiany? Sami więc najlepiej wiecie, czy wspólna praca miałaby długotrwały charakter czy też szybko znudziłoby was tempo i branża waszego partnera. Zanim zaczniecie szukać pracy dla par w Niemczech, zastanówcie się, co i w jakich warunkach chcielibyście robić.
Nieco trudniejszym może wydawać się pytanie, w jakiej branży chcecie pracować. Podczas gdy w Polsce możecie pracować w dowolnej branży, którą studiowaliście, za granicą wasze możliwości ogranicza to, czy wasze wykształcenie zostało uznane. Jeśli nie, z punktu widzenia niemieckich zwyczajów jesteście pracownikami bez kwalifikacji zawodowych i tak też firmy będą się do was najprawdopodobniej odnosić. Dużą szansę macie więc znaleźć zatrudnienie na stanowiskach, które nie wymagają specjalnych kwalifikacji zawodowych. Należą do nich stanowiska takie jak operator produkcji, kelner, kelnerka i inne. Szczególnie praca w fabryce w Niemczech jest wśród par najbardziej poszukiwana – jeśli firma rozszerza produkcję, zazwyczaj szuka od razu kilku nowych pracowników.
Miejsca współdzielone
Inną, ale nadal dość rzadką opcją są miejsca współdzielone. Po angielsku nazywa się to “job sharing” i w praktyce oznacza to, że jedno stanowisko pracy dzielisz z kimś innym. Dzięki temu każdy z was ma krótszy czas pracy lub mniej zmian w zamian za niższe wynagrodzenie, ale także więcej wolnego czasu. Wadą może być również konieczność komunikacji z drugim pracownikiem. Przekazanie zadania pracy do ukończenia innemu koledze zawsze wymaga dodatkowego wyjaśnienia i opisania, co może zająć dość dużo czasu. Jeśli takie wolne miejsce będziesz dzielić ze swoim partnerem, przygotuj się na to, że nie będziesz się widywać tak często, ponieważ będziecie się mijać na zmianach. Prawdopodobnie również nie przyniesiecie do domu dwóch pełnych pensji, a dodatkowo istnieje ryzyko, że będziecie rozmawiać o zadaniach pracy w czasie, gdy powinniście być przede wszystkim partnerami.
Zalety wspólnej pracy z partnerem
Ręka na serce, rozmowy z partnerem o pracy są nieodłącznym elementem codziennych wieczorów. Znamy imiona wszystkich ważnych kolegów naszych partnerów, wiemy, kto w pracy partnera dobrze gotuje, na kogo warto uważać, a kto prawdopodobnie rozwiedzie się z powodu tej nowej koleżanki. Pracę spędzamy znaczną część dnia i nasze środowisko pracy staje się nieodłączną częścią nie tylko naszych życiowych, ale także życia naszych partnerów. Gdy zatem życie partnerskie splata się z życiem zawodowym, dla nas wiele się nie zmienia.
1. Łatwość zrozumienia
Jeśli komunikacja między tobą a twoim partnerem działa w życiu prywatnym, czyli zdolność do wzajemnego przekazywania sobie swoich potrzeb, pragnień i planów, to na pewno będziecie się rozumieć również w pracy. Ponadto, dzięki wzajemnemu zaufaniu i przyjaznej relacji łatwiej wytłumaczycie sobie nawzajem, czego od siebie oczekujecie. A to ułatwia współpracę zwłaszcza w nowej pracy w Niemczech, gdzie największą barierą jest bariera językowa. Mieć partnera, z którym rozumiesz się nawet bez słów, jest bezcenne.
2. Wspólne dojazdy i planowanie urlopu
Dzięki wzajemnej komunikacji zaoszczędzicie dużo czasu, a wspólne dojazdy pozwolą również zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli dojeżdżacie do pracy samochodem. Zaletą wspólnej pracy jest także jasny harmonogram urlopów, co ułatwia planowanie własnego. Jeśli u was w firmie obowiązują urlopy zakładowe, macie z głowy i wiecie, że w tym terminie będziecie mogli wyjechać oboje. To duża zaleta w porównaniu do partnerów pracujących w różnych miejscach, których terminy urlopów mogą się nie pokrywać.
3. Trochę protekcji
Pracujesz u pracodawcy wystarczająco długo, aby zyskać opinię niezawodnego pracownika o dobrym imieniu? Może dzięki temu szef pozwoli ci wybrać kolegów do swojego zespołu według własnego uznania. Masz więc także możliwość zatrudnienia swojej drogiej połówki. Sam najlepiej wiesz, jak inteligentnym, wrażliwym i pracowitym kolegą będzie i czego możesz się po nim spodziewać. Proces wdrożenia się tym samym znacznie przyspiesza, co ostatecznie ma pozytywne skutki dla całego zespołu.
Praca w parze w Niemczech jest korzystna również dla pracodawców
Szczególnie w czasach, gdy firma boryka się z brakiem pracowników, korzystne dla pracodawcy jest zatrudnienie od razu kilku kandydatów. Korzyścią dla pracodawcy jest również fakt, że w dwójkę trudniej jest szukać pracy, a więc i w dwójkę trudniej jest odejść. Firma nie musi wtedy szukać zastępstwa, co jest zadaniem administracyjnie i finansowo wymagającym. Im dłużej zatem pary pracują dla firmy, tym korzystniejsze jest to dla wszystkich stron.
Praca dla par w Niemczech jako test związku
Chociaż praca w jednym zespole z partnerem życiowym przynosi korzyści zarówno dla was, jak i dla waszego pracodawcy, lepiej nie przesadzać z miłością na miejscu pracy. Pamiętajcie, że idziecie do pracy przede wszystkim pracować. Osobiste aspekty waszego związku powinny więc zostać na zewnątrz, a na miejsce pracy przyjdźcie jako profesjonaliści. Osobiste relacje po prostu nie pasują na miejsce pracy. Koledzy po prostu nie chcą patrzeć na kolegów, którzy całują się przy ekspresie do kawy, podczas gdy inni ciężko pracują, a na miejscu pracy nie należą również wasze osobiste problemy. Czasami miłość na miejscu pracy jest nawet tabu, na przykład między przełożonym a podwładnym. Podwładni mogliby bowiem odnieść wrażenie, że kochanka podwładnego otrzymuje wyższe wynagrodzenie lub jako jedyna zostanie awansowana, co mogłoby zdemotywować innych. Dużym tematem są również rozstania, zwłaszcza gdy decyzję podejmuje tylko jedno z was. Rozwiązywanie bolesnych tematów w prywatności, a jednocześnie patrzenie sobie w twarz w pracy, nie jest łatwe dla nikogo.
Nauczcie się oddzielać życie prywatne od zawodowego
Do tej pory rozmawialiśmy o parach, które żyły razem przed pracą. Jednakże ponieważ znaczną część dnia spędzamy w pracy, nie ma nic dziwnego w tym, że i tutaj znajduje się okazja do poznania kogoś. Aby wasza miłość trwała jak najdłużej, nauczcie się ścisłe oddzielać swoje życie prywatne od zawodowego. To zresztą dotyczy wszystkich par na miejscu pracy, niezależnie od tego, gdzie się poznały: Na pracy się pracuje, prywatne rozmowy zostawcie w domu. A do domu nie przynoście pracy.
Konkluzja – Praca dla par w Niemczech
Połączenie życia zawodowego z partnerem może przynieść wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i ich pracodawcom. Jednakże może również stanowić początek końca jednej miłości. Widzenie się zarówno w domu, jak i w pracy i tym samym tracenie okazji do wzajemnego cieszenia się z długoterminowej perspektywy nie przynosi niczego dobrego. Będziecie również obecni przy wszystkich istotnych wydarzeniach w życiu zawodowym waszego partnera, podobnie jak przy waszych zawodowych kamieniach milowych. Istnieje więc możliwość, że z czasem stracicie jedno z tematów waszych rozmów. Znajdźcie sobie jako przeciwieństwo jakieś hobby, do którego będziecie uciekać przed zbliżającym się kryzysem. Otaczajcie się również innymi ludźmi, którzy wniosą nowe impulsy do waszego życia. W przeciwnym razie, pracując jako para w Niemczech, możecie stracić to najważniejsze: wasz związek.