Uznanie edukacji jako konieczność pracy w Niemczech?

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Uznanie edukacji jako konieczność pracy w Niemczech?

Systemy szkolne różnią się w różnych krajach na świecie. Ci, którzy wyjeżdżają na studia za granicę, czasami są niemile zaskoczeni po powrocie, że zagraniczna szkoła nie zapewniła im poziomu edukacji porównywalnego z krajowym i z ich magisterskiego tytułu staje się “tylko” licencjatem. Podobnie jest w przypadku Polaków, którzy chcą spróbować szczęścia w Niemczech i napotykają, że ich maturalny kierunek maksymalnie odpowiada zawodówce. Aby tego uniknąć, zaleca się uznanie swojego wykształcenia w kraju, w którym chcesz wykonywać daną pozycję. Uznawanie polskiego wykształcenia (tzw. nostryfikacja) w Niemczech nie jest wymagane, ale jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z tym, że z punktu widzenia niemieckiego systemu będziesz pracownikiem bez kwalifikacji i na niektóre stanowiska pracy nie będziesz miał szansy się dostać. Uznanie wykształcenia jest przydatne nie tylko dla świeżych absolwentów, którzy jeszcze nie mają doświadczenia, którym mogliby zaimponować na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także dla tych z Was, którzy już mają bogate doświadczenie zawodowe.

Praca w Niemczech może być znaleziona nawet bez wykształcenia

Uznawanie wykształcenia jest szczególnie odpowiednie dla wykwalifikowanych zawodów, takich jak nauczyciele czy lekarze, a także wszyscy pracownicy służby zdrowia. Istnieje jednak wiele dziedzin, które można wykonywać nawet bez wykształcenia. W większości przypadków są to dziedziny, w których Polacy i Niemcy pracują nawet jako pracownicy sezonowi podczas szkoły, więc nie ma potrzeby udowadniania żadnej profesjonalnej wiedzy specjalistycznej:

  • Gastronomia – nie tylko restauracje lub bary, ale także hotele są statystycznie najczęstszym miejscem, gdzie kandydaci z zagranicy jako pierwsi wysyłają swoje CV. Nie ma lepszego miejsca do nawiązywania kontaktów i rozmowy w obcym języku niż za barem.
  • Rzemiosło – branża rzemieślnicza w ostatnich latach boryka się z dużym brakiem pracowników, dlatego pracodawcy obniżają swoje wymagania i dają szansę nawet sprytnym kandydatom bez wymaganego wykształcenia.
  • Turystyka – delegaci, przewodnicy, pracownicy centrów informacyjnych i inni, którzy do swojej pracy potrzebują raczej umiejętności komunikacyjnych w różnych językach niż specjalistycznych szkół.
  • Opieka – chociaż należy do sektora opieki zdrowotnej, nie jest wymagane wykształcenie medyczne. Bez niego jednak można wykonywać tylko prace pomocnicze.
  • Handel – nie tylko sklepy stacjonarne, ale także e-sklepy czy firmy kurierskie nie mają żadnych specjalnych wymagań względem kandydatów.
    Budownictwo lub firmy montażowe – do prac pomocniczych nie jest wymagane wykształcenie ani doświadczenie.
  • Firmy produkcyjne – na przykład stanowisko operatora produkcji jest jednym z najbardziej pożądanych wśród Polaków do codziennego dojazdu. Tylko w Saksonii jest wiele firm produkcyjnych jak grzybów po deszczu. Dlatego pracodawcy konkurują nie tylko wysokością wynagrodzenia, ale także benefitami, które oferują pracownikom.
  • Usługi – do okienka dystrybutora energii, do ubezpieczalni, wszędzie tam sami zadbają o Twoje przeszkolenie.

Długoletnia praktyka może zastąpić wykształcenie

Studiowałeś w technikum chemicznym, ale chemia nigdy Cię nie przyciągała i znajdujesz sens w zupełnie innej dziedzinie? Więc dobrze wiesz, że długotrwała praktyka w połączeniu z chęcią uczenia się nowych rzeczy i ambicjami jest ważniejsza niż kierunek, który masz wpisany na świadectwie dojrzałości. Nawet w takim przypadku można zrobić interesującą karierę, mimo że brakuje Ci pieczątki szkoły. Droga od pracownika pomocniczego do samodzielnego specjalisty jest bez wykształcenia dłuższa i trudniejsza. Jako osoba z praktyki możesz jednak wykorzystać cenne kontakty i dobre referencje od zadowolonych pracodawców. Musisz jednak liczyć się z tym, że na początku swojej kariery będziesz zarabiać najniższą możliwą pensję.

Wynagrodzenia niekwalifikowanych pracowników

Wynagrodzenia zależą od konkretnego sektora i firmy. Jednak nigdy nie mogą spaść poniżej minimalnego wynagrodzenia, które w 2024 roku wynosi 12,41 €. Jeśli pracujesz przez agencję pracy, otrzymasz co najmniej 13,50 €. Dla poszczególnych sektorów obowiązuje sektorowa minimalna płaca, która gwarantuje najniższe możliwe wynagrodzenie dla danego sektora. Średnie miesięczne wynagrodzenie niekwalifikowanego pracownika w Niemczech w trzecim kwartale 2023 roku wynosiło od 2.080 do 2.340 € brutto. Pracownicy z umową na czas nieokreślony zarabiali nieco więcej, między 2.400 a 3.000 €. Na górnej granicy płacowej znajdują się jednak stanowiska, które nie wymagają specjalistycznego wykształcenia, ale ich pracownicy musieli wykazać się pewnymi umiejętnościami i wiedzą.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp