Praca w Niemczech dla kobiet bez wykształcenia

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Praca w Niemczech dla kobiet bez wykształcenia

Mimo że kobiety na stanowiskach kierowniczych czy w polityce nie są już wyjątkiem, nadal można wyczuć pewien specyficzny posmak w używaniu frazy “praca dla kobiet“. Kobiety nadal nie mają równych szans w kwestii kariery, niezależnie od tego, czy chodzi o ograniczenia prawne, czy stereotypowe przekonania, że kobiety nie nadają się na niektóre stanowiska. Co więcej, nawet w roku 2024 kobiety nadal zarabiają mniej niż mężczyźni, co może być problemem zwłaszcza w przypadku, gdy są zależne tylko od jednego wynagrodzenia. Rozwiązaniem może być wyjazd za granicę do pracy, szczególnie gdy takie kobiety żyją tylko krok od granicy. Jednakże praca w Niemczech dla kobiet ma swoje specyfika, zwłaszcza że bez uznania wykształcenia muszą ograniczyć się tylko do wyboru niewykwalifikowanych stanowisk pracy.

Jak znaleźć zatrudnienie w Niemczech na rynku pracy bez wykształcenia?

Uznanie wykształcenia nie jest niczym nowym. Systemy szkolne poszczególnych państw różnią się od siebie, a to, co w jednym kraju odpowiada maturze, w innym może mieć wagę świadectwa zawodowego. W takim przypadku kandydaci muszą podnieść swoje kwalifikacje lub zaakceptować fakt, że ich wykształcenie nie wystarcza do wymarzonej pracy. To jednak nie oznacza, że muszą oni nieuchronnie przyjmować prace pomocnicze. Wręcz przeciwnie, im lepiej posługują się językiem niemieckim, tym bardziej mogą sprzedać inne swoje umiejętności. W Niemczech dla pracowników, którzy nie pracują w zawodzie, w którym zdobyli wykształcenie, używa się określenia “Quereinsteiger”. Ogólnie rzecz biorąc, są to pracownicy wykonujący prace bez wymaganego wykształcenia, ale w praktyce nie muszą to być koniecznie prace pomocnicze. Za Quereinsteigera można uznać na przykład agentów nieruchomości, asystentów, dziennikarzy, polityków, czyli osoby, na której miejsce zdecydowanie nie można przyjąć każdego.

Jakie są możliwości pracy w Niemczech dla kobiet bez wykształcenia?

Jeśli jednak tacy Quereinsteigerzy są pracownikami transgranicznymi, którzy nie włada językiem niemieckim na poziomie rodzimym, ich możliwości są ograniczone. Szczególnie w przypadku codziennych dojazdów z Polski, ich wybór ogranicza się głównie do prac produkcyjnych na stanowisku operatora produkcji. Jest to spowodowane przede wszystkim strategicznym rozmieszczeniem zakładów produkcyjnych blisko granicy z Polską. Obszary przygraniczne są również pełne miejsc atrakcyjnych turystycznie, a praca w gastronomii czy turystyce dodatkowo nie wymaga żadnych specjalnych doświadczeń poza komunikatywną znajomością języka niemieckiego. W ostatnich latach kobiety znajdują także zatrudnienie w zawodach, które dotychczas były postrzegane jako typowo męskie. Nie jest więc wyjątkiem, że kobieta przyjdzie położyć podłogę, złożyć meble lub spotkacie ją z lutownicą w ręku.

Jak są płatne prace w Niemczech dla kobiet?

Możliwości, jakie mają kobiety w Niemczech, są ograniczone przez ich zdolności językowe. Bez wykształcenia i bez większych wymagań co do znajomości niemieckiego, dla kobiet z Polski najbardziej dostępną pozycją jest stanowisko operatora produkcji. W obszarze przygranicznym można wybierać nie tylko między branżami, w których firmy działają, ale również z uwagi na świadczenia, które oferują pracownikom. Średnia brutto miesięczna pensja operatora produkcji w Niemczech wynosi 2.000 €. W tej średniej uwzględnione są także zasiłki chorobowe, więc jest ona całkowicie pozbawiona dodatków za zmiany czy specjalizację. Podstawowa stawka godzinowa operatora wynosi 13,50 €, co przy 160 godzinach pracy miesięcznie daje prawo do co najmniej 2.160 € brutto. Do tego należy doliczyć dodatki za zmiany, dodatki za specjalizację i ewentualnie inne składniki wynagrodzenia, które pracodawca wypłaca. Dlatego nie jest rzadkością otrzymywanie za pracę w produkcji nawet 2.500 € brutto oraz dodatkowo nieopodatkowane świadczenia na dojazdy za każdy przepracowany dzień, tzw. Fahrgeld.

W porównaniu z polskimi wynagrodzeniami na podobnych stanowiskach, w Niemczech nawet bez wykształcenia na stanowiskach niewymagających kwalifikacji zarobisz więcej. Bez wykształcenia można się również znaleźć w Niemczech na stanowiskach sprzedawczyń, nawet jeśli nie mówisz po niemiecku jak prezenterka wieczornych wiadomości. Ważniejsza niż gramatycznie poprawna niemiecka jest bowiem Twoja chęć i radość z pracy z ludźmi. Sprzedawczynie w Niemczech zarabiają średnio 2.500 € brutto. Jeśli jesteś bardziej zaawansowana językowo, możesz ubiegać się o pracę jako agent nieruchomości. W tej branży zresztą znajdziesz wielu cudzoziemców także w Polsce. Jest to dowodem na to, że do sprzedaży nieruchomości potrzebne są inne doświadczenia niż te, które zdobywasz w szkole. Niemniej jednak, aby kwalifikować się do tej pracy, konieczne jest ukończenie co najmniej wstępnego kursu, który zazwyczaj biura nieruchomości oferują swoim pracownikom za darmo lub za niewielką dopłatą. Początkujące agentki nieruchomości w Niemczech zarabiają 3.000 €.

Czy warto ubiegać się o uznawanie wykształcenia?

Na takie pytanie nie można odpowiedzieć z uniwersalną ważnością. Jeśli nie masz ambicji pracować w swojej branży ani w kraju, ani za granicą, ubieganie się o uznawanie wykształcenia zajmie Ci tylko dużo czasu, ale nie przyniesie żadnych korzyści. Z drugiej strony, jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje i znajomość języka do swojego dyplomu wyższej edukacji, warto rozważyć nostrifikację. Jak ubiegać się o uznawanie wykształcenia w Niemczech, dowiesz się z tego linku. Jednak nie musimy ograniczać się tylko do uznawania wykształcenia z innego kraju. Możesz również ukończyć specjalistyczne kursy lub szkolenia bezpośrednio w Niemczech.

Inne możliwości podniesienia kwalifikacji do pracy w Niemczech dla kobiet

Zasady dotyczące pracy w Niemczech są podobne jak w Polsce: Jeśli chcesz się rozwijać w życiu zawodowym, podnoszenie kwalifikacji jest tak samo ważne jak Twoje doświadczenie zawodowe. Nie ma znaczenia, w jakim kraju podniesiesz lub rozszerzysz swoje kwalifikacje, ale jeśli chcesz je wykorzystać na rynku pracy w innym kraju, musisz zawsze złożyć wniosek o uznawanie takich kwalifikacji. A jak więc można podnieść lub rozszerzyć swoje kwalifikacje w Niemczech?

  • Praktyka
  • Wolontariat
  • Dalsze studia
  • Zmiana specjalizacji

Jakie mam możliwości, gdy zacznę pracować w zupełnie innym zawodzie?

Jedną z opcji, aby rozszerzyć kwalifikacje, jest znalezienie pracy w zupełnie innym zawodzie. Czasami jest to nawet konieczność, na przykład gdy stan zdrowia ogranicza cię w wykonywaniu dotychczasowego zawodu lub gdy na przykład wyjeżdżasz za pracą do innego kraju. Należy jednak liczyć się z tym, że w nowym zawodzie zaczynasz jako kompletny początkujący bez doświadczenia, i w ten sposób również będziesz traktowany. Prawdopodobnie więc pogorszy się twoja sytuacja finansowa, prawdopodobnie będziesz również wykonywać najprostsze prace. W języku niemieckim w takim przypadku rekruterzy w ogłoszeniach często dodają, że przyjmują także Quereinsteiger.

Quereinsteiger to nie to samo, co absolwent. U absolwenta zakłada się bowiem, że posiada wykształcenie, ale nie ma praktyki. Natomiast Quereinsteiger nie ma ani wykształcenia, ani praktyki. Nie każda branża jest odpowiednia do zmiany, do niektórych stanowisk pracy będziesz zawsze potrzebować wykształcenia. W przypadku lekarzy, prawników, to jest oczywiste. Bez wykształcenia nie znajdziesz zatrudnienia także jako pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażystki i inni, gdzie ponosisz odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Szansę masz natomiast w branżach takich jak rzemiosło, gastronomia, logistyka, edukacja, gospodarka odpadami czy nawet handel czy IT. Odpowiednie prace w Niemczech dla kobiet, na które można się przekwalifikować, to na przykład kosmetyczka, manicurzystka lub pedikiurzystka. A zupełnie bez wykształcenia można znaleźć zatrudnienie jako opiekunki lub sprzątaczki.

Jak są wynagradzane miejsca dla nowicjuszy?

Jak pisaliśmy wcześniej, zupełni nowicjusze w nowych branżach wykonują raczej proste i pomocnicze prace, zanim nauczą się czegoś nowego w danej branży. W związku z tym wyglądają również wynagrodzenia dla Quereinsteigerów. Niemcy cenią sobie systematyczność w wynagrodzeniach, więc nagrody dla pracowników zazwyczaj nie są ustalane “na oko”, adekwatne wynagrodzenie jest wyliczane zgodnie z zakresem obowiązków i długością doświadczenia. Nie jest więc wyjątkiem, że jako nowicjusz nie otrzymasz więcej niż minimalne wynagrodzenie. W Niemczech w roku 2024 wynosi ono 12,41 € na godzinę, pracownicy agencji pracy otrzymują 13,50 €. Twoje wynagrodzenie wzrośnie o dodatki za zmiany, o premie lub o osobistą ocenę, która jest nieobowiązkowym składnikiem wynagrodzenia. Wynagrodzenia jednak rosną w zależności od tego, jak długo działasz w danej branży.

Czy jako Quereinsteiger mogę rozwijać się zawodowo?

Oczywiście, jako Quereinsteiger możesz rozwijać swoją karierę. Droga na szczyt jest jednak znacznie dłuższa, jeśli brakuje Ci potrzebnego wykształcenia. Możliwe więc, że w pewnym momencie swojej drogi do góry zdecydujesz się na zdobycie wykształcenia. Wówczas pytanie brzmi, czy zrobisz to w Polsce czy w Niemczech. Zdobycie wykształcenia w Niemczech może pomóc Ci znów posunąć się do przodu. I nie ma znaczenia, czy będzie to studiowanie na uniwersytecie, czy kurs rekwalifikacyjny. Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się czegoś nowego.

Staż

Jedną z możliwości, aby zacząć od zera, jest staż. Pozwala on dobrze poznać konkretną firmę i zajrzeć pod pokrywkę branży, która cię interesuje. Jako stażyści wykonujecie pomocnicze prace w danej branży i macie prawie zerową odpowiedzialność, co jest niewątpliwą zaletą.

Kursy i kursy rekwalifikacyjne

Bogatą ofertę kursów do rozszerzenia kwalifikacji można znaleźć na przykład na stronie Agentur für Arbeit. Kursy rekwalifikacyjne są korzystne dla wszystkich, którzy nie mają czasu na kilka lat klasycznych studiów. Samodzielne kursy również przekażą wam wiedzę, którą wykorzystacie w nowej pracy.

Podsumowanie – Kobiety bez wykształcenia mają szansę znaleźć zatrudnienie w nowej branży

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa. A w życiu zawodowym to ma podwójne znaczenie. Czujesz, że obecny zawód Cię męczy, już Cię nie interesuje albo płace rosną wszędzie dookoła, tylko nie u Ciebie? Może same zastanawiałyście się, że chcecie całkowicie zmienić branżę. Osiągnięcie tego jest możliwe nie tylko przez lata spędzone na studiach, ale również przez krótkoterminowe kursy rekwalifikacyjne. I nawet jeśli nauka nie jest Twoją mocną stroną, nie ma potrzeby poddawać się. W niektórych firmach witani są tzw. Quereinsteigerzy, czyli ludzie bez doświadczenia i wykształcenia, którzy są na miejscu szkoleni w danym fachu.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp