Podatki, płaca minimalna i inne zmiany w 2022 r.

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Wiadomości z 2022 r.: wyższa podstawa opodatkowania niepodlegająca opodatkowaniu, wyższa płaca minimalna w Niemczech

Nadejście 2022 roku oznaczało również nadejście wielu innowacji w dziedzinie życia i pracy w Niemczech. Tu wchodzą w życie nowe przepisy, w Niemczech rośnie przemysł i płace minimalne, zmieniają się też podatki. Z uwagi na zmiany  w tym roku  przywozimy ważne informacje z tego obszaru. Na co się przygotować w 2022 roku? Jak zmienią się w tym roku podatki w Niemczech, płace czy Kindergeld? Czy w tym roku zobaczymy obiecaną płacę minimalną w wysokości 12 euro? A co wpłynie na pracowników służby zdrowia już w marcu?

Wyższa podstawa opodatkowania niepodlegającego opodatkowaniu w celu zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb

W 2022 r. podstawa nieopodatkowana wzrośnie do 9984 euro. Co to jest podstawa niepodlegająca opodatkowaniu i co to oznacza dla osób pracujących w Niemczech? Podobnie jak w Polsce , w Niemczech istnieje poziom minimum socjalnego. Państwo, które co roku koryguje jej wysokość, ustaliło, że są rzeczy, których każdy (Niemiec) potrzebuje do życia. Należą do nich żywność, odzież, mieszkanie i prawo do opieki medycznej. Jeśli idziesz do pracy, państwo dba o to, aby Twoje dochody na te wydatki były zawsze wystarczające, nawet na dzień przed wypłatą. Oczywiście nie może to mieć wpływu na to, czy faktycznie masz wypłatę na koniec miesiąca, czy też z niecierpliwością oczekujesz daty wypłaty, ale z prawnego punktu widzenia zapewnia to po prostu możliwość bycia samowystarczalną jednostką.

Do 2022 roku samotna osoba bez partnera i dzieci powinna mieć co miesiąc 832 euro na zaspokojenie tych podstawowych potrzeb. Aby zapewnić, że praktycznie wszyscy obywatele mają wystarczająco dużo pieniędzy na żywność, mieszkanie i inne podstawowe potrzeby, państwo nie wymaga od nich płacenia podatków od tych pieniędzy.

Wyższa podstawa opodatkowania, która nie podlega opodatkowaniu, może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Doliczając koszty w zeznaniu podatkowym, państwo może zwrócić setki euro.

Podatki w Niemczech można obniżyć, stosując koszty – na przykład za dojazdy do pracy

Zdecydowana większość osób pracujących w Niemczech ma dochód wyższy niż minimum socjalne, tj. niż zgłoszone 832 euro miesięcznie (9,984 euro rocznie). Zatem dochód przekraczający to minimum egzystencji podlega opodatkowaniu. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że dochód podatnika jest wyższy niż minimum egzystencji, ale wszystkie przekraczające go pieniądze przeznaczane są np. na dojazdy do pracy, czyli jako wydatki dochodowe. Oznaczałoby to zatem, że nie jest możliwe zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, jak powiedzieliśmy powyżej. W takim przypadku można więc doliczyć koszty związane z wykonywaniem zawodu w zeznaniu podatkowym i tym samym wystąpić o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wyższa podstawa niepodlegająca opodatkowaniu oznacza więc, że przy utrzymaniu pensji Twoje podatki spadną i będziesz płacić mniej – albo państwo zwróci Ci więcej pod koniec roku. I to z pewnością dobra wiadomość.

Płace sektorowe i minimalne w Niemczech wzrosną ponownie, dwukrotnie w tym roku

Pracowników z pewnością zainteresuje fakt, że w 2022 r. w Niemczech rośnie płaca minimalna, a wraz z nią niektóre płace w przemyśle. Płaca minimalna wzrosła 1 stycznia 2022 r. do 9,82 euro za godzinę, od 1 lipca ponownie wzrośnie do 10,45 euro. Płace w przemyśle są na ogół znacznie wyższe niż płaca minimalna. Ich wysokość jest regulowana w umowach taryfowych, ale ich przestrzeganie obowiązuje wszystkich pracodawców, nawet tych, którzy nie są związani umowami taryfowymi. Każdy pracownik pracujący w Niemczech ma prawo do płacy minimalnej w Niemczech. Oznacza to, że nawet jeśli Twój czeski pracodawca wysyła Cię do Niemiec, jest również zobowiązany do wypłacenia Ci wynagrodzenia zgodnie z niemieckim ustawodawstwem za czas spędzony w Niemczech. Na końcu tego artykułu znajdziesz tabelę płac w oddziałach.

Podniesienie minimum do 12 euro za godzinę nadal w grze

W najbliższej przyszłości spodziewana jest propozycja podniesienia płacy minimalnej do 12 euro. Podniesienie płacy minimalnej jest kluczowym zobowiązaniem przedwyborczym Olafa Scholza w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Powinno z tego skorzystać 7,2 mln osób. Podwyżka płacy minimalnej do 12 euro powinna nastąpić od razu, więc nie oczekuje się stopniowego wzrostu. Ponieważ propozycja nie została jeszcze przedłożona rządowi, nie ma pewności, kiedy można podnieść płacę minimalną. Jednak federalny minister pracy Hubertus Heil uważa, że ​​w tym roku zobaczymy płacę minimalną w wysokości 12 euro.

Kindergeld nie zmienia w tym roku swojej wysokości po wielu latach

Wręcz przeciwnie, w 2022 nie oczekuje się Kindergeld. Jego wysokość wynosi 219 euro na pierwsze i drugie dziecko, 225 euro na trzecie i 250 euro na czwarte i drugie dziecko. Terminy wypłat znajdziesz w aplikacji dostępnej na Androida i iOS lub na kindergeld.org.

Od marca osoby pracujące w służbie zdrowia nie obyło się bez szczepień. Jednak państwo uzna również chorobę lub przeciwwskazania do szczepień.

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia od połowy marca

Przynosimy ważne informacje dla pracowników lub osób poszukujących pracy w służbie zdrowia. W związku z nieustającą falą krukowic i oczekiwaniem wzrostu liczby zarażonych wariantem omikronowym, niemiecki rząd zbliża się do obowiązkowego pełnego szczepienia wobec osób pracujących w służbie zdrowia. Dotyczy to nie tylko lekarzy czy pielęgniarek w szpitalach czy przychodniach, ale także opiekunów. Obowiązek szczepień pełnych obowiązuje od 15 marca 2022 r. do końca roku. Obowiązek szczepień zapisany jest w §20a ustawy o ochronie przed infekcjami. Żaden pracodawca w Niemczech nie ma możliwości obejścia tego przepisu w jakikolwiek sposób. Jedynymi wyjątkami w tym przypadku są pracownicy, którzy mogą udowodnić aktualnym zaświadczeniem o zakażeniu lub zaświadczeniem lekarskim, że nie mogą być zaszczepieni ze szczególnie poważnych powodów zdrowotnych.

Elektroniczne niepełnosprawności przybywają do Niemiec, osoby dojeżdżające do pracy pozostają papierowe

Nadal pozostaniemy w opiece zdrowotnej. W 2022 r. Niemcy wprowadziły niezdolnośćdo pracy w wersji  elektronicznej. Od października 2021 r. lekarze mogli dobrowolnie uczestniczyć w pilotażowych testach niezdolności elektronicznej, ale w lipcu 2022 r. niezdolność elektroniczna stanie się obowiązkowa. Dla pracowników mieszkających w Polsce nic się nie zmieniło, nadal będą udowadniać swoją niezdolność do pracy na papierze. Dlatego nie zapomnij pilnować terminów powiadomienia pracodawcy o chorobie. Pracownicy agencji nie mogą również zapomnieć o poinformowaniu o chorobie nie tylko firmy, w której pracują, ale także agencji rekrutacyjnej, do której należą. Jeśli nie wyślesz na czas niezdolności do agencji, istnieje ryzyko opóźnień w wypłacie wynagrodzenia podczas choroby. Jeśli w ogóle nie podasz niezdolności do pracy, jest to nieobecność w miejscu pracy bez przeprosin, a zatem rażące naruszenie obowiązków pracownika wobec pracodawcy.

Zapakuj dwie maski oddechowe do apteczki

Kolejnym przepisem, który wejdzie w życie w 2022 roku jest obowiązek posiadania w samochodzie dwóch oryginalnych jednorazowych masek w ramach apteczki. Nie jest jeszcze jasne, czy będą to maski oddechowe ffp2, czy też wystarczą obłożenia jednorazowe. Jednocześnie nie jest jasne, kiedy dokładnie ten obowiązek wejdzie w życie. Ponieważ jednak rozporządzenie to będzie miało wpływ na każdego, kto przyjedzie do Niemiec samochodem, przygotowanie się do tego obowiązku już teraz nie jest szkodliwe. A ponieważ grzywny za wykroczenia drogowe wzrosną w 2022 r., zalecamy przy tej okazji sprawdzenie dat ważności w apteczce pierwszej pomocy. W Niemczech grzywny za przeterminowaną apteczkę są wysokie.

WP DataTables

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp