Płaca minimalna 12 euro w Niemczech w 2022

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Płaca minimalna 12 euro już w październiku 2022!

Od 1 października 2022 r. niemieccy pracownicy otrzymają prawdopodobnie płacę minimalną w wysokości 12 euro. Będzie to najbardziej znaczący wzrost płacy minimalnej od czasu jej wprowadzenia w 2015 roku. Jak dotąd płace wzrosły jedynie o stopę inflacji, więc pracownicy nie odczuli wzrostu. Wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 12 euro było jedną z przedwyborczych obietnic SPD. Wzrost minimum powinien pozytywnie wpłynąć na około 6,2 mln pracowników w Niemczech.

Kto pracuje, powinien być w pełni niezależny od państwa – mówi SPD

Jednocześnie Niemcy od kilku lat negocjują podwyżkę płacy minimalnej do 12 euro. SPD poparła swoją propozycję przede wszystkim potrzebą ochrony ludzi z sektorów o niskich dochodach przed ubóstwem. Ze względu na rosnące koszty i inflację ludzie, którzy otrzymują zbyt niskie zarobki, byliby zagrożeni przejściem na poziom minimum egzystencji. Brak pieniędzy w budżecie rodzinnym byłby opłacany przez takie państwo w postaci świadczeń socjalnych, a więc wszyscy podatnicy przyczyniliby się do sytuacji materialnej osób o niskich dochodach. Osoby o niskich dochodach najbardziej odczułyby złą sytuację materialną na emeryturze. Podnosząc płacę minimalną socjaldemokraci chcą osiągnąć niezależność pracujących obywateli od społeczeństwa.

Miliony pracowników skorzystałyby na wyższej płacy minimalnej. Według SPD osoba pracująca nie powinna być zależna od pomocy innych.

Sprzeciw: wyższe płace minimalne mogą zagrozić zatrudnieniu

Krytycy płacy minimalnej w wysokości 12 euro zalecają podnoszenie płac w dwóch etapach. Zdaniem dyrektora Instytutu Badań Rynku i Pracy Bernda Fitzenbergera gwałtowny wzrost płac minimalnych jest ingerencją w politykę płacową firm. Fitzenberger jest szczególnie zaniepokojony nagłą utratą pracy, a tym samym wzrostem bezrobocia, co miałoby skutek odwrotny do zamierzonego wzrostu płacy minimalnej. Zdaniem oponentów wzrost bezrobocia jest zagrożony głównie w branży gastronomicznej, która i tak jest już tak zagrożona pandemią. Zwolennicy wyższej płacy minimalnej argumentują natomiast, że nawet wprowadzenie płacy minimalnej w 2015 roku nie miało tak drastycznego wpływu, jak przewidywała opozycja.

Wyższe zarobki nawet dla 10 mln osób, tabele płac też muszą się zmienić

Średnia płaca w Niemczech wzrosłaby w tym roku o 4,7 proc. Najwyższy wzrost płac spodziewany jest w sektorze usług, gdzie wzrost płac ma wynieść średnio 5,8 proc. Stażyści mogą również liczyć na wyższe zarobki: ich wynagrodzenie wzrośnie do 585 euro z pierwotnych 550. Rosnąca płaca minimalna spowoduje również wzrost obecnych płac, które już teraz przekraczają poziom 12 euro za godzinę. Wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 12 euro będzie miało duży wpływ na pracowników w Saksonii, gdzie zarobki od dawna są najniższe w całych Niemczech.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp