Płaca minimalna 12 euro już w październiku 2022!
Od 1 października 2022 r. niemieccy pracownicy otrzymają prawdopodobnie płacę minimalną w wysokości 12 euro. Będzie to najbardziej znaczący wzrost płacy minimalnej od czasu jej wprowadzenia w 2015 roku. Jak dotąd płace wzrosły jedynie o stopę inflacji, więc pracownicy nie odczuli wzrostu. Wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 12 euro było jedną z przedwyborczych obietnic SPD. Wzrost minimum powinien pozytywnie wpłynąć na około 6,2 mln pracowników w Niemczech.
Kto pracuje, powinien być w pełni niezależny od państwa – mówi SPD
Jednocześnie Niemcy od kilku lat negocjują podwyżkę płacy minimalnej do 12 euro. SPD poparła swoją propozycję przede wszystkim potrzebą ochrony ludzi z sektorów o niskich dochodach przed ubóstwem. Ze względu na rosnące koszty i inflację ludzie, którzy otrzymują zbyt niskie zarobki, byliby zagrożeni przejściem na poziom minimum egzystencji. Brak pieniędzy w budżecie rodzinnym byłby opłacany przez takie państwo w postaci świadczeń socjalnych, a więc wszyscy podatnicy przyczyniliby się do sytuacji materialnej osób o niskich dochodach. Osoby o niskich dochodach najbardziej odczułyby złą sytuację materialną na emeryturze. Podnosząc płacę minimalną socjaldemokraci chcą osiągnąć niezależność pracujących obywateli od społeczeństwa.
Sprzeciw: wyższe płace minimalne mogą zagrozić zatrudnieniu
Krytycy płacy minimalnej w wysokości 12 euro zalecają podnoszenie płac w dwóch etapach. Zdaniem dyrektora Instytutu Badań Rynku i Pracy Bernda Fitzenbergera gwałtowny wzrost płac minimalnych jest ingerencją w politykę płacową firm. Fitzenberger jest szczególnie zaniepokojony nagłą utratą pracy, a tym samym wzrostem bezrobocia, co miałoby skutek odwrotny do zamierzonego wzrostu płacy minimalnej. Zdaniem oponentów wzrost bezrobocia jest zagrożony głównie w branży gastronomicznej, która i tak jest już tak zagrożona pandemią. Zwolennicy wyższej płacy minimalnej argumentują natomiast, że nawet wprowadzenie płacy minimalnej w 2015 roku nie miało tak drastycznego wpływu, jak przewidywała opozycja.
Wyższe zarobki nawet dla 10 mln osób, tabele płac też muszą się zmienić
Średnia płaca w Niemczech wzrosłaby w tym roku o 4,7 proc. Najwyższy wzrost płac spodziewany jest w sektorze usług, gdzie wzrost płac ma wynieść średnio 5,8 proc. Stażyści mogą również liczyć na wyższe zarobki: ich wynagrodzenie wzrośnie do 585 euro z pierwotnych 550. Rosnąca płaca minimalna spowoduje również wzrost obecnych płac, które już teraz przekraczają poziom 12 euro za godzinę. Wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 12 euro będzie miało duży wpływ na pracowników w Saksonii, gdzie zarobki od dawna są najniższe w całych Niemczech.