Wynagrodzenia w Niemczech w agencjach wzrastają

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Płaca minimalna 12 euro zmienia tabele wynagrodzeń. Wynagrodzenia w Niemczech wzrosną o prawie jedną czwartą

Do stycznia 2024 r. dochody osób pracujących w Niemczech wzrosną nawet o 24 proc., najszybciej od wprowadzenia płacy minimalnej. Nowa płaca minimalna w wysokości 12 euro od października 2022 r. wiązała się z koniecznością korygowania tabel wynagrodzeń od początku. Podwyżka płac będzie przebiegała w kilku etapach, pierwsza podwyżka planowana jest od 1 października 2022 r. o 14 proc.

Płaca minimalna dla pracowników niewykwalifikowanych wzrośnie o 1,55 euro za godzinę

Podwyżka płac w grupach płacowych od 1 do 2b była głównym punktem dyskusji przedstawicieli agencji z rządem niemieckim. Chociaż nowa płaca minimalna w wysokości 12 euro była jasna niemal natychmiast, rząd nie był jednomyślny w opinii, jak ta minimalna płaca wpłynie na najniższe grupy płacowe. Jednocześnie konieczne było skorygowanie tabel płacowych, ponieważ płace w grupach 1 do 2b były niższe niż ustawowa płaca minimalna. Płace wzrosną nawet o jedną czwartą, co jest najwyższą podwyżką od czasu wprowadzenia płacy minimalnej w 2015 roku. Dla pracowników agencji rekrutacyjnych, czyli w tzw. Zeitarbeit, od października obowiązuje płaca minimalna w wysokości 12,43 euro.

płaca minimalna

Tabele wynagrodzeń zmienią pensje 70 proc. wszystkich pracowników agencyjnych

Obecnie 70 proc. pracowników agencyjnych zalicza się do grup płacowych od 1 do 2b. Podział na grupy płacowe odbywa się według stałych zasad, grupa płacowa 1 obejmuje pracowników niewykwalifikowanych lub pracowników o niższych kwalifikacjach. Zazwyczaj są to np. operatorzy produkcji. Grupa płacowa 2a obejmuje wszystkich tych, których stanowisko pracy wymaga określonej wiedzy fachowej, ale nie jest konieczne podnoszenie kwalifikacji poprzez dalsze studia lub kursy zawodowe do pełnienia takiego stanowiska. Na przykład pracownicy magazynów lub kasjerów zaliczani są do grupy 2a, z których oba wymagają pewnego okresu szkolenia, ale nie jest konieczne udowodnienie takiej wiedzy świadectwem wykształcenia. W grupie 2b znajdują się pracownicy, którzy już muszą udowodnić swoją wiedzę w pracy dowodem wykształcenia, certyfikatem lub legitymacją zawodową. Jednak obejmuje to również prawo jazdy, jeśli prowadzenie pojazdu jest częścią pracy. W grupie wynagrodzeń 2b znajdują się np. taksówkarze, kierowcy VZV i tym podobne.

Podwyżki płac w wyższych grupach płacowych są nadal dyskutowane

Krótko mówiąc, nie przyjdą nawet pracownicy zaklasyfikowani do grup od 3 do 9. Jednak ze względu na to, że ich pensje są wyższe niż płaca minimalna, negocjacje w sprawie nowej formy ich wynagrodzenia są przesunięte na jesień.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp