Koronawirus i rynek pracy w Niemczech

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Koronawirus wpłynął na niemiecki rynek pracy, ale firmy ustabilizowały się i nie obawiają się kolejnych kryzysów

Chociaż koronawirus spowodował kryzys na rynku pracy, który jeszcze się nie zakończył, liczba nowych miejsc pracy wzrosła o 20 procent od czasu pandemii. Najbardziej znaczącą zmianą w życiu zawodowym w czasie blokady była zmiana dziedziny, w której pracowano. Duże firmy, takie jak sieci handlowe, magazyny czy centra dystrybucyjne były w stanie zareagować na wzrost liczby bezrobotnych poprzez szybką rekrutację -Firmy  reagują. Amazon, na przykład, zatrudnił sześciuset nowych pracowników w samym tylko marcu 2020 roku. Zdecydowana większość pochodziła z branży gastronomicznej, hotelarskiej i turystycznej. Część wnioskodawców odeszła z sektora usług osobistych, który również mocno ucierpiał w wyniku blokady.

Nowi pracownicy mogą pomóc firmom znaleźć wyjście z kryzysu

Według Tobiasa Zimmermanna, eksperta ds. rynku pracy w Stepstone, przyszłość firm zależy przede wszystkim od pracowników, którzy mogą generować zyski. Zgodnie z zaleceniem Zimmermanna, aby przywrócić rentowność firm, przedsiębiorstwa powinny już teraz inwestować w rekrutację dobrze wyszkolonych pracowników, którzy pomogą firmom odzyskać znaczenie. Które miejsca w Niemczech są obecnie najbardziej zatłoczone?

Bez pracowników na najniższych szczeblach hierarchii nikt by nie

Do pięciu procent wszystkich wolnych miejsc pracy przypada na rzemiosło, zawody produkcyjne i usługi. Bez nich rynek pracy po  prostu by nie funkcjonował . Lepszy projektant może wymyślić bardziej zaawansowaną wizję, ale jeśli nie ma komu ją zrealiozowaćm jest ona. Takie pozycje jak pracownik produkcji, spawacz, ślusarz i inne stanowiska mają Bezpieczeństwo pracy. Jeśli firma przetrwała koronawirusa, to przetrwa wiele innych. Musi tylko reagować na zmiany rynkowe w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób.

Analityczni menedżerowie, finansiści i marketingowcy: Wszystkie one stanowią zbawienie dla przedsiębiorstwa w Niemczech po pandemii.

Marketing i komunikacja: możesz zrobić wszystko, jeśli nie widzisz tego to tak, jakbyś nie funkcjonował

W konkursie na najczęściej ogłaszane oferty pracy w Niemczech marketing i komunikacja zajmują szóste miejsce. Firmy muszą być widoczne po restarcie. Marketerzy pomagają firmie znaleźć nową tożsamość i rozpowszechnić ją wśród społeczeństwa. Specjaliści od komunikacji doskonalą następnie tę markę stworzoną przez marketerów i w rezultacie powstaje firma, która jako pierwsza przychodzi na myśl, gdy mówi się…

Finanse pomogą firmom uzdrowić finansistów i wzmocnić ich pozycję na rynku pracy

Równie kluczowi dla przyszłości poszczególnych firm są pracownicy sektora finansowego. Księgowi, kontrolerzy, wszyscy oni są potrzebni wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba monitorowania przepływu pieniędzy. Są one jednak potrzebne również tam, gdzie nie jest to możliwe. Ich zadaniem jest nie tylko prawidłowe płacenie podatków, ale także szukanie sposobów, aby pomóc firmom obniżyć koszty i generować większe zyski. Ponieważ tylko obserwując, gdzie płynie najwięcej pieniędzy, można zaoszczędzić firmie dużo pieniędzy i stworzyć rezerwy finansowe zamiast je wyrzucać, tak aby firmy miały wypłaty nawet wtedy, gdy wielkość produkcji znowu spadnie.

Nowi pracownicy do sklepów – ponad wszystko do sklepów internetowych

Mniej niż jedna dziesiąta ogłaszanych stanowisk i trzecie miejsce zajmują ogłoszenia dotyczące obsadzenia stanowisk w dziale zakupów i sprzedaży. Pandemia została zdominowana przez zakupy online. Największym zainteresowaniem wśród operatorów e-sklepów i platform do zakupów online cieszyła się obsługa sklepów w niepełnym wymiarze godzin. Większość sklepów internetowych odnotowała porównywalne zyski w czasie pandemii do okresu przedświątecznego, kiedy liczba zamówień gwałtownie wzrasta w porównaniu z resztą roku. Zakłada się, że już teraz znaczna część siły nabywczej pozostanie w środowisku zakupów internetowych. A ponieważ sklepy internetowe mogą się obejść nie tylko bez magazynierów czy pracowników realizujących zamówienia, ale także bez transportu zamówionych towarów, nic dziwnego, że branża logistyczna jest jednym z pięciu sektorów, które obecnie radzą sobie w Niemczech lepiej niż kiedyś.

Zakupy online przeżywają bezprecedensowy rozkwit od czasu blokady. Nawet otwieranie wszelkiego rodzaju sklepów nie powstrzymało klientów przed robieniem zakupów w e-sklepach.

Komputery, oprogramowanie, Internet: dziedzina

Podczas pandemii nastąpił wielki rozkwit digitalizacji procesów i przeniesienia środowiska pracy do domu, do biura domowego. Nie byłoby to możliwe bez specjalistów IT i twórców oprogramowania. Zapotrzebowanie na nich stanowi 16 procent wszystkich ogłoszeń o pracę, jakie można obecnie znaleźć w Niemczech. To sprawia, że informatyka jest drugą co do częstości występowania. Specjaliści IT mieli pełne ręce roboty w czasach, gdy niemal wszystko uległo cyfryzacji. A ponieważ nie tylko duże firmy, ale także przeciętny obywatel przyzwyczaił się do obcowania ze środowiskiem online, firmy rozbudowują swoje działy IT o dodatkowych pracowników.

Największym zainteresowaniem w Niemczech cieszy się kadra menedżerska

Ale czy wiesz, które stanowiska będą najbardziej obsadzone w Niemczech w połowie 2021 roku? Koronawirus wywołał zainteresowanie inżynierią i zawodami technicznymi o 18 procent. Kierownicy projektów, inżynierowie elektrycy, technicy serwisowi i inni eksperci z doświadczeniem kierowniczym to obecnie najbardziej wartościowe pozycje na niemieckim rynku pracy. I dlaczego akurat oni? Zdolny menedżer potrafi zidentyfikować braki, które pozbawiają firmę zamówień lub pracowników, a tym samym pieniędzy. A chodzi o pieniądze w czasach kryzysu.

Jeszcze przed pandemią, system opieki zdrowotnej w Niemczech nie miał ludzi

Niektóre źródła podają, że w czasie pandemii wzrosło zapotrzebowanie na pielęgniarki, opiekunów i innych pracowników służby zdrowia. Jednak, jak twierdzi Zimmermann, niedobór pracowników służby zdrowia był wcześniejszy niż pandemia, co tylko zwiększyło jego świadomość. Większym zainteresowaniem cieszą się jednak technicy laboratoryjni lub specjaliści biochemicy. Zapotrzebowanie na personel pielęgniarski jest niezmienne wysokie.

Firmy formalnie walczą o nowych pracowników, np. poprzez wyższe Wynagrodzenia . Chociaż pracownicy są bardziej lojalni po pandemii, dziewięciu na dziesięciu stałoby się zwabieni wyższymi płacami.

Aby znaleźć odpowiednich pracowników, firmy podnoszą płace ponad normę

Według Zimmermanna, opisana powyżej pandemia i jej pozytywne skutki dla niemieckiego rynku pracy mają jeszcze jeden duży plus: Walka firm o pracowników spowoduje również wzrost wynagrodzeń. Według badania przeprowadzonego przez Stepstone w grudniu 2020 r. , trzy na cztery firmy stwierdziły, że niedobór pracowników stanowi poważny problem . Ich zdaniem jednym ze środków pozwalających uniknąć kryzysu było podniesienie płac – Erhöhung der Löhne . Wyższe płace nie tylko przyciągają nowych kandydatów, ale także zatrzymują dotychczasowych pracowników. Dziewięciu na dziesięciu respondentów stwierdziło, że byliby skłonni zmienić pracę, gdyby oferta była bardziej atrakcyjna.

Pracownicy są bardziej lojalni podczas pandemii  jak pokazują badania . Głównie ze strachu o miejsce pracy

Koronawirus spowodował również, że pracownicy stali się bardziej lojalni wobec pracodawców niż się powszechnie zakłada. W czasie pandemii liczba zeznań pracowników gwałtownie spadła. Pracownicy byli również skłonni do reorganizacji zmian, aby pomieścić kolegów, którzy nie mogli pracować w normalnym reżimie. Główną motywacją do lojalności był jednak strach przed utratą pracy i trudność w znalezieniu nowej pracy.

Firmy z kompetentnym przywództwem znają drogę wyjścia z kryzysu i nie boją się przyszłości

A co stanie się w przyszłości z rozwojem rynku pracy? Firmy, które potrafiły reagować na zmiany rynkowe, mają duże szanse na sukces. Z ekonomicznego punktu widzenia prosperowały te firmy, które potrafiły szybko dostosować ukierunkowanie swojej produkcji do aktualnego popytu. Większość firm, które przetrwały koronawirusa, działała zgodnie z planami awaryjnymi opracowanymi od czasu pandemii SARS lub ptasiej grypy. Dzięki tym planom przedsiębiorstwa wiedziały już dokładnie, którzy pracownicy mogą pracować w domu, które procesy można zdigitalizować i jakie środki bezpieczeństwa można podjąć w przypadku rozprzestrzeniającej się choroby. Dzięki temu mogli zainwestować w budowanie nowych relacji biznesowych, a nie w chaotyczne rozwiązywanie sytuacji czy nawet zamykanie firmy.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp