Emerytura z Niemiec jako główna motywacja dla pracy w Niemczech

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Emerytura z Niemiec jest poszukiwanym świadczeniem dla

Praca w Niemczech przynosi wiele korzyści w systemie socjalnym (Możecie Państwo tu przeczytać od dodatku na dzieci Kindergeld, który pomaga wielu rodzinom). Kolejnym z nich jest niewątpliwie możliwość otrzymania emerytury z Niemiec. Ich wysokość różni się nieporównywalnie od polskiej emerytury. Dlatego jest to jeden z najczęstszych motywów dojazdu do pracy za granicą. Jednakże powstanie prawa do emerytury w Niemczech również rządzi się swoimi prawami, których należy przestrzegać.

 

Prawo do niemieckiej emerytury ma każdy, kto przepracował co najmniej rok.

Warunki przyznawania emerytury z Niemiec nie różnią się od warunków znanych nam z Polski. Na terytorium państwa, w którym pracujesz, masz prawo do emerytury w zależności od liczby przepracowanych lat. Tak więc, aby być jeszcze bardziej precyzyjnym. Uprawnienie to powstaje po upływie określonej liczby lat, w ciągu których wpłaca się składki do państwowej kasy tzw. ubezpieczenia emerytalnego. Obowiązek ten powstaje u każdego w związku z wykonywaniem pracy zarobkowej, ale w przypadku pracowników jest on łatwiejszy, ponieważ pracodawca przejmuje za nich to ubezpieczenie.

Dochody w Niemczech mają znaczący wpływ na wysokość emerytury w Polsce.

Im dłużej opłacasz ubezpieczenie emerytalne, tym wyższa jest Twoja emerytura. Pokazujemy to na przykładzie pana Nowaka. Pan Nowak dojeżdżał do pracy w Niemczech przez trzy lata, kiedy jego żona zachorowała postanowił być blisko niej i wrócił do domu z Niemiec, gdzie znalazł pracę. Nikt w Niemczech nie przygotuje mu emerytury  na trzy lata. Są one  wliczane do czasu pracy wymaganego do uzyskania prawa do emerytury w Polsce.

Po przepracowaniu jednego roku mają Państwo prawo do części emerytury z Niemiec

A teraz powtórzmy ułamki: Jeśli więc Pan Nowak przepracowałby w sumie 32 lata, z czego 29 na wsi i 3 w Niemczech, otrzymałby emeryturę w następującej wysokości: Udział w wysokości 29/32 zostałby mu wypłacony przez państwo Polskie, a pozostała część w wysokości 3/32 zostałaby mu wypłacona przez Niemcy. Pieniądze na koncie potraktowałby jako kwotę do odbioru. Byłby on regularnie przesyłany przez polski  zakład ubezpieczeń społecznych.

emerytura z niemiec

Nawet jeśli pracujesz krócej niż rok, nie tracisz swoich pieniędzych

Pan Nowak nie straciłby swoich pieniędzy, nawet gdyby nie pracował w Niemczech przez cały rok. Nie byłby on uprawniony do emerytury w Niemczech, ale ubezpieczenie emerytalne opłacane przez pana Nowaka w Niemczech musiałoby zostać przeniesione z Niemiec do Polski. Obowiązek ten wynika z umowy zawartej między Polską a Niemcami jako międzynarodowej umowy o zabezpieczeniu społecznym.

Prawo do emerytury bezpośrednio z Niemiec powstaje po pięciu

To, o czym będziemy mówić, jest jednym z głównych powodów (inne mogą być dlaczego Polacy wyjeżdżają do pracy w Niemczech można przeczytać tutaj). Dla wielu Polaków stosunek pracy trwający dłużej niż pięć lat jest celem życia zawodowego w Niemczech. Polacy mają prawo do bezpośredniej emerytury  po pięciu latach uczestnictwa w systemie emerytalnym w Niemczech, a niemieckie władze przelewają ją potem bezpośrednio na Państwa konto.

Ubiegasz się do władz – emerytura z Niemiec

Warunkiem uzyskania prawa do emerytury z Niemiec w przypadku pracy w Niemczech przez okres krótszy niż pięć lat są zatem dwa warunki: Osiągnięcie wieku emerytalnego a uczestnictwo w systemie ubezpieczeń emerytalnych. Jeżeli jednak oba warunki są spełnione, prawo nie powstaje automatycznie, lecz konieczne jest złożenie pisemnego wniosku o emeryturę w okręgowym urzędzie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Wniosek obejmuje również okres, w którym Opłacał/a Pan/Pani ubezpieczenie emerytalne w Niemczech. Władze polskie  przekażą następnie wniosek do władz niemieckich w celu sprawdzenia, czy powstało prawo do emerytury z Niemiec. Dla Państwa oznacza to jedynie terminowe złożenie wniosku o emeryturę w Polsce  z podaniem wszystkich pracodawców, u których pracowaliście w Niemczech. Polskie władze zadbają o wszystko, czego potrzebujesz, a Ty możesz cieszyć się z ciekawej poprawy sytuacji na emeryturze.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli pracowałeś w Niemczech dłużej niż pięć lat. W takim przypadku muszą Państwo sami złożyć wniosek o emeryturę

Czy są Państwo zainteresowani dostępnością niemieckiej emerytury? Myślisz o pracy w Niemczech i nie wiesz od czego zacząć? Spróbujcie Państwo tutaj się dowiedzieć pod tym linkiem. Ponadto warto wiedzieć jaki poziom języka niemieckiego jest oczekiwany na wybranej ofercie pracy.

 

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp