2023: Co nowy rok przyniesie pracownikom w Niemczech

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Rok 2023 to wyższy zasiłek na dziecko, ale i składki na ubezpieczenie zdrowotne

Rok 2022 to już przeszłość, przyniósł pracownikom w Niemczech wiele dobrych wiadomości i nawet jeśli radykalna podwyżka płacy minimalnej nie powtórzy się w tym roku, to rok 2023 też będzie całkiem ciekawy! Jeszcze raz przedstawiamy krótki przegląd zmian, które napotkasz podczas pracy w Niemczech. Nadal będziemy odczuwać echa pandemii covidowej, nawet jeśli kwarantanny czy obowiązkowe szczepienia nie będą już ingerować w nasze życie. W tym roku niemiecki rząd stara się przede wszystkim zrekompensować wzrost cen energii i wysoką inflację, a na wiadomościach skorzystają głównie rodziny z dziećmi lub osoby o niskich dochodach. Ostrożni powinni być także kierowcy. W Niemczech również w tym roku wiele się zmieni, wybraliśmy dla Was to, co dotyczy przede wszystkim osób dojeżdżających do pracy. Czego więc mogą spodziewać się osoby dojeżdżające do pracy w 2023 roku?

Wyższe Kindergeld

W naszym starszym artykule podawaliśmy już informację, że od stycznia 2023 roku Kindergeld wzrośnie do 250 euro na dziecko miesięcznie. Oznacza to, że w 2023 roku rodzice będą otrzymywać o 31 euro miesięcznie więcej na dwoje pierwszych dzieci, o 25 euro więcej na trzecie dziecko. Wysokość składek na czwarte i kolejne dziecko pozostaje bez zmian. W Niemczech każde dziecko, które mieszka tu na stałe, ma prawo do Kindergeld, ale mogą się o niego ubiegać także rodzice, którzy wyjeżdżają do Niemiec tylko w celach zarobkowych. Również w tym roku warunki przyznawania prawa do Kindergeld nie uległy zmianie.

Wzrost emerytur

Od lipca 2023 r. emerytury mają wzrosnąć o 3,5 proc. dla emerytów w RFN, a nawet o 4,2 proc. w krajach byłego bloku wschodniego. Na razie to tylko przypuszczenia, negocjacje w sprawie konkretnej podwyżki odbędą się dopiero wiosną 2023 roku. Nadal obowiązuje to, że Twoja część emerytury z Niemiec przysługuje Ci po pięciu latach pracy, jeśli pracujesz w Niemcy na krótszy okres, nie stracisz pieniędzy. Niemcy przekażą je Czechom, które będą wypłacać je w jednej miesięcznej kwocie. Okresy przepracowane w różnych krajach są sumowane i dają prawo do emerytury lub renty, dzięki czemu możesz co roku pracować w innym kraju bez obaw, że nigdy nie uzyskasz emerytury.

Rosnące składki na ubezpieczenie zdrowotne

Z drugiej strony postanowiono już o podwyżce składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2023 r. 16,2% wynagrodzenia brutto każdego pracownika trafia na ubezpieczenie zdrowotne, co stanowi wzrost o 0,3%. Towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają też od Nowego Roku dodatkowe składki o 0,06 do 0,7 proc. W 2021 r. średnia wysokość składki dodatkowej we wszystkich zakładach ubezpieczeń zdrowotnych wyniosła 1,1% wynagrodzenia brutto, w 2023 r. średnio 1,6%.

Elektroniczny ćpun

Od stycznia 2023 Niemcy w pełni uruchamiają elektroniczne niekompetencje. Dla tych z Państwa, którzy odwiedzają lekarza w Niemczech, zachorowanie jest znacznie łatwiejsze. W pierwszych dniach, kiedy jesteś w najgorszej sytuacji, nie musisz zajmować się terminowym dostarczaniem zwolnienia lekarskiego do pracodawcy i firmy ubezpieczeniowej. Ale jeśli pozostaniesz pod opieką polskiego lekarza, nic się dla ciebie nie zmieni: nadal będziesz musiał wystąpić o papierową wersję zaświadczenia o niezdolności do pracy, które musisz dostarczyć pracodawcy do trzeciego dnia roboczego. Ale nie zapominaj, że masz obowiązek NATYCHMIAST powiadomić, że nie przyjdziesz do pracy z powodu choroby, nawet przed rozpoczęciem zmiany.

Opieka nad chorym dzieckiem

Maksymalny czas, w którym możesz opiekować się chorym dzieckiem, został (na razie) przedłużony do 7 kwietnia. Wraz z wybuchem pandemii covidowej pierwotne 10 dni opieki nad chorym dzieckiem zostało wydłużone do 30 dni, a dla samotnych rodziców do 60 dni na dziecko. O ile w przypadku rodziców mieszkających z dziećmi we wspólnym gospodarstwie domowym od obojga oczekuje się rotacji w przypadku przedłużającej się choroby, o tyle w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci zwykle przejmuje je osoba, której powierzono dzieci dbać o nich. W związku z tym przysługuje im również więcej dni opieki nad chorymi dziećmi niż partnerzy. Jesteście z drugim rodzicem w związku i wspólnie prowadzicie gospodarstwo domowe, ale partner nie jest w stanie opiekować się chorym dzieckiem? Możesz ubiegać się o jego 30 dni (lub oryginalne 10 dni) opieki nad dzieckiem. Ogólnie rzecz biorąc, każde dziecko może zatem spędzić 60 dni (lub pierwotne 20 dni) w roku, niezależnie od tego, czy jesteś samotnym rodzicem, czy nie. Jednak rodzice w parze podzielają to twierdzenie w równym stopniu.

Midijobers będą mieli więcej pieniędzy

Pracujesz w Niemczech na midijob? Od stycznia można zarobić do 2000 euro brutto, ale ich legalne miesięczne składki będą niższe, więc midijobers będą mieli na koncie więcej niż w zeszłym roku. Mimo że będą płacić mniej za ubezpieczenie emerytalne, midi-jobbers będą uprawnieni do pełnej emerytury odpowiadającej ich wynagrodzeniu. Midijob to forma pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy w Niemczech, pracownicy midijob nie mogą pracować więcej niż 8 godzin dziennie, łącznie nie więcej niż 139 godzin miesięcznie. Nie mają więc klasycznego tygodnia pracy w modelu 40 przepracowanych godzin. Pracownikom przysługuje również płatny urlop w ramach midijob, liczba dni przysługujących mu uprawnień musi być wpisana w umowie o pracę. W przypadku midi-jobbers obowiązują te same zasady, co w przypadku klasycznych głównych stosunków pracy.

Apteczki samochodowe

Zgodnie z nowelizacją niemieckiej normy krajowej DIN 13164 od Nowego Roku wszystkie nowo zakupione samochodowe apteczki muszą być wyposażone w dwie maski chirurgiczne. Nie ma obowiązku doposażenia w starsze apteczki, ale już teraz zaleca się przewożenie w samochodzie respiratorów lub maseczek jednorazowych.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp