Tysiące samochodów czeka na chipy, producenci nadal generują zyski

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Brak chipów wstrzymał produkcję nowych aut, ale firmy nie boją się pracy

Chociaż niemiecka gospodarka znów jest w pełnym rozkwicie, producenci samochodów znajdują się w stagnacji . Jednak to nie brak zamówień, ale chipy są winne. Zapotrzebowanie na nie rośnie znacznie bardziej w różnych branżach, możliwości firm do ich produkcji nie wystarczają.

Zyski samochodowe rosną pomimo kryzysu

Dziesiątki tysięcy samochodów z warsztatów BMW, Daimlera i Volkswagena oraz wielu innych aut jest już prawie ukończonych. Niewiele im brakuje, by dotrzeć do nowych właścicieli: chipów . Mimo to producenci samochodów odnotowali w pierwszej połowie tego roku zysk sięgający miliardów euro.

Producenci samochodów skracają zmiany, wydłużają urlopy w całym zakładzie i wysyłają pracowników do Kurzarbeit: w przeciwnym razie brak chipów spowodowałby, że personel byłby bezrobotny.

Rzeczywistość u producentów samochodów: skrócenie zmian i Kurzarbeit

Prognozy producentów samochodów są pesymistyczne. Do końca tego roku nie spodziewają się znaczącej poprawy na rynku chipów, przeciwnie, spodziewają się pogorszenia sytuacji i wydłużenia czasu oczekiwania na nowe auta. W związku z tym jest ograniczona w produkcji, dla pracowników oznacza przede wszystkim skrócenie zmian czy Kurzarbeit. Mimo to obroty tej grupy wyniosły w pierwszym półroczu br. prawie 130 mld euro przy zysku netto 8,5 mld euro.

Spowolnienie produkcji spowodowane chipami nie zagrozi dobrobytowi samochodów

Jednak zdaniem ekspertów jest to sytuacja przejściowa. Wiele firm chipowych inwestuje w rozszerzenie swojej produkcji i powstają nowe fabryki chipów, z których jedna rośnie w pobliżu Drezna. Producenci samochodów mają więc realną nadzieję, że w przyszłym roku czas oczekiwania na chipy zostanie drastycznie skrócony, a tym samym moce produkcyjne zostaną zapełnione. Dla pracowników będzie to oznaczać skrócenie przestojów produkcyjnych i koniec Kurzarbeit, dzięki czemu osoby zainteresowane pracą w firmach samochodowych mogą zacząć przygotowywać się do rekrutacji nowych pracowników. Na dobrobyt gospodarczy producentów samochodów nie wpłynie przejściowy kryzys spowodowany brakiem chipów.

Produkcja samochodów jest szczegółowo planowana, firmy opierają się zwolnieniom

Producenci samochodów obecnie ciężko pracują, aby jak najefektywniej zaplanować produkcję. Najkrótsze czasy oczekiwania są zazwyczaj dla najdroższych modeli samochodów, ale nie oznacza to, że produkcja tańsza kosztuje całkowicie. Wręcz przeciwnie, w przypadku produkcji modeli Porsche ich produkcja została wstrzymana na cały miesiąc. Pierwszeństwo miały tańsze modele samochodów marki Volkswagen. W przypadku innych producentów samochodów rolę odgrywa również zwykły czas oczekiwania na poszczególne modele. Klienci, którzy czekali na swoje samochody od początku roku, mają pierwszeństwo przy montażu chipów . W ten sposób firmy regulują nie tylko produkcję, ale także pracę, aby nie musiały zwalniać pracowników. Mimo to już wiedzą, że w przyszłym roku zmierzą się z brakiem siły roboczej.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp