Praca w Niemczech pośrednictwem Starke Jobs

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Jak przebiega proces poszukiwania pracy w Niemczech za pośrednictwem Starke Jobs?

Szczególnie dla mieszkańców obszarów przygranicznych coraz bardziej kuszącą wizją jest praca w Niemczech. Wyższe zarobki i hojny system opieki społecznej, a także po prostu możliwość spróbowania pracy za granicą, nauki języka i zdobycia nowych doświadczeń i kontaktów – to tylko niektóre z powodów, dla których warto dojeżdżać do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Niezależnie od motywacji, wśród licznych kandydatów ważne jest, aby wyróżnić się już na etapie przesłania życiorysu (CV). To, co napiszesz o sobie rekruterowi, kiedy ubiegasz się o pracę, ma kluczowe znaczenie dla otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W zalewie kandydatów rekruterzy starannie wybierają, komu dadzą szansę. Jak więc zwrócić uwagę rekrutera, czego unikać i jak przebiega cały proces rekrutacyjny w agencji Starke Jobs?

Zaczyna się od życiorysu

Podstawą sukcesu jest twój życiorys. Nie lekceważ więc jego sporządzenia. Zamiast skupiać się na wymienianiu swoich dotychczasowych pracodawców, poświęć czas przede wszystkim opisowi pracy, którą wykonywałeś w poszczególnych miejscach zatrudnienia. Napisz także wszystko, czego się nauczyłeś, nawet jeśli nie miało to jeszcze zastosowania w twojej karierze zawodowej. Czy uczyłeś się francuskiego przez pięć lat? Masz prawo jazdy na traktor? Ukończyłeś kurs masażu od razu po szkole? Może to nie ma związku z pracą na obsłudze maszyny CNC, na którą aplikujesz, ale rekruter zobaczy, że nie boisz się podnosić swoich kwalifikacji.

Proszę dostarczyć swoje CV do Starke Jobs wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Kiedy będziesz zadowolony ze swojego CV, prześlij je w formacie .doc lub .pdf do osoby kontaktowej, która jest wymieniona w ofercie pracy. W temacie e-maila wpisz nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli nie odpowiadasz na konkretne stanowisko, ale po prostu chcesz aplikować na pracę w Niemczech, w tym linku znajdziesz listę naszych oddziałów. Wybierz ten, który jest najbliżej Ciebie, a na odpowiedni adres e-mail prześlij swoje CV. W e-mailu napisz także krótki tekst, który zaczynasz od powitania i kończysz podziękowaniem i pozdrowieniami. Podaj również numer telefonu lub adres e-mail, pod którym można się z Tobą skontaktować, oraz zaproponuj termin spotkania na rozmowę kwalifikacyjną – lub napisz, kiedy na pewno nie pasuje Ci spotkanie.

Wysłaliście CV i nikt się nie odezwał?

Czasami przetwarzanie przysłanych CV może trochę potrwać. Może być to spowodowane chorobą, urlopem, lub po prostu dużym obciążeniem pracy rekrutera. Dlatego nie zawsze możliwe jest natychmiastowe odpowiedzenie na przychodzące CV. Jednak gdy rekruter dotrze do Twojego e-maila, potwierdzi termin spotkania lub zaproponuje inny.

Rozmowa kwalifikacyjna w Starke Jobs

Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną punktualnie. Nie idź ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Jeśli podejrzewasz, że nie będziesz w stanie dotrzeć na czas, przeproś i poinformuj, że będziesz nieco spóźniony. Korki drogowe, awaria samochodu, wszystko to można wybaczyć. Jednak nieusprawiedliwione spóźnienie już od początku nie zrobi dobrego wrażenia. Rozmowa kwalifikacyjna w Starke Jobs nie jest czymś, czego trzeba się bać. Odbywa się po polsku i zdecydowanie nie musisz tłumaczyć, dlaczego zmieniasz pracę ani wymyślać swoich mocnych i słabych stron. Pamiętaj jednak, że podczas rozmowy padną następujące pytania:

  • Jakie masz doświadczenie z językiem niemieckim? – Od twoich umiejętności językowych zależą twoje możliwości. Im lepiej znasz niemiecki, tym łatwiej będzie ci znaleźć pracę w Niemczech.
  • Masz samochód? – Nawet jeśli wsiadasz do tego samego autobusu co twój sąsiad i planujesz jechać razem, posiadanie własnego samochodu i ważnego prawa jazdy jest podstawowym wymaganiem. Nie będziesz bowiem zależny od kogoś innego w dojeździe do pracy i będziesz mógł dotrzeć na miejsce nawet wtedy, gdy twój sąsiad zachoruje lub wyjedzie na urlop.
  • Jaką pracę chciałbyś wykonywać? – Nie odpowiadaj, że jest ci to obojętne i będziesz robić cokolwiek. Nawet lekarza? Tłumacza? Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, prawdopodobnie nie będziesz mógł wykonywać wszystkiego. Przed rozmową zastanów się więc, czy wolisz pracować w biurze czy nie przeszkadza ci praca na zmiany w fabryce.
  • Jak rozwiązana została obecna umowa o pracę ? – Jeśli jesteś bezrobotny lub wkrótce nim będziesz, masz w zasadzie przewagę. Większość stanowisk pracy obsadzamy dosłownie z dnia na dzień, kiedy nie ma miejsca na okresy wypowiedzenia ani planowane urlopy. W pierwszej kolejności wybierani są kandydaci, którzy mogą zacząć pracować nawet od drugiego dnia. Osoby zatrudnione po prostu nie wchodzą w grę. Muszą tylko być cierpliwi i poczekać na rekrutację firm.

Poszukiwanie pracy w Niemczech to czasami długi wyścig na długim dystansie.

Informacje, które uzyskamy od Ciebie w CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej, posłużą nam do stworzenia Twojego profilu kandydata. Po Twojej akceptacji wyślemy go do wszystkich firm, które poszukują kandydatów, a Twoje umiejętności i wymagania będą pasować do ich oczekiwań. W tym momencie decyduje to, jak dobrze mówisz po niemiecku, jakie masz dotychczasowe doświadczenia zawodowe czy wymagania dotyczące pracy na zmiany. Firmy same wybierają kandydatów spośród dostarczonych profili i decydują, kogo chcą zatrudnić. W tym procesie osobiście nie możesz w żaden sposób interweniować.

Podpisanie umowy

Kiedy się uda i firma wybierze Cię, proces szukania pracy w Niemczech dobiegnie końca, zaprosimy Cię do oddziału Starke Jobs w celu podpisania umowy. Na tym spotkaniu w języku polskim przekażemy Ci osobiste środki ochrony, których będziesz potrzebować w pracy, oraz szczegółowo przedstawimy przebieg naszej współpracy. Omówimy głównie tematy, które znajdziesz także na naszym blogu:

  • Aplikacja Starke Jobs – Dzięki tej aplikacji możesz łatwo załatwić wiele swoich żądań, takich jak np. prośba o urlop czy przesłanie zwolnienia lekarskiego.
  • Jak postępuje się z zaświadczeniem lekarskim w Niemczech dla pracowników agencji?
  • Co oznacza dla Ciebie praca przez agencję i jak różni się od zatrudnienia w firmie? Jak długo możesz pracować dla jednej firmy? Jak to jest z płacami pracowników agencji?

Przy podpisywaniu umowy o pracę pracodawcy mogą zapytać, czy jesteś singlem (wolnym) czy żyjesz w małżeństwie. Choć to pytanie uważa się za zakazane na rozmowach kwalifikacyjnych i pracodawcy nie powinni o nie pytać, ma ono swoje znaczenie przy podpisywaniu umowy. Osoby wolne płacą bowiem inne podatki niż pracownicy żyjący w małżeństwie, a nawet pracownicy żyjący w małżeństwie mogą płacić różne podatki w zależności od tego, czy ich partner zarabia dużo czy mało.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp