Płaca minimalna 2022: Pracownicy agencyjni będą zarabiać więcej

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Płaca minimalna dla pracowników agencyjnych w Niemczech wzrośnie do 12,43 €

Wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 12 euro w Niemczech podniesie płacę minimalną dla pracowników agencyjnych. Od 1 października 2022 r. pracownicy agencji rekrutacyjnej w Niemczech będą zarabiać co najmniej 12,43 euro za godzinę. W okresie obowiązywania układów zbiorowych oznacza to wzrost poziomu wynagrodzenia beneficjentów z najniższej grupy płacowej o 24 proc. Płaca minimalna dla pracowników agencyjnych będzie nadal rosła w nadchodzących latach, a dalszy wzrost spodziewany jest w kwietniu przyszłego roku.

płaca minimalna 2022

Wzrost płacy minimalnej odczuje w 2022 roku 70 proc. pracowników agencji

Dostosowanie płacy minimalnej dla pracowników agencyjnych okazało się konieczne po tym, jak rząd federalny zatwierdził ustawową płacę minimalną w wysokości 12 euro. Obecnie płaca minimalna jest dostosowywana tylko dla pierwszej i drugiej grupy płac. Grupy od 3 do 9 zostaną omówione jesienią 2022 roku. Jednak głównym punktem zwrotnym, według Stefana Körzella, członka zarządu DGB, jest znaczny wzrost wynagrodzeń najsłabiej zarabiających pracowników w grupach płacowych od 1 do 2b. Spośród nich 70 procent wszystkich pracowników agencyjnych jest zatrudnionych przez agencje. Grupy te obejmują pracowników bez kwalifikacji i doświadczenia.

Płaca minimalna pomaga zmniejszyć przepaść między bogatymi a biednymi

Według Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych wprowadzenie wyższej płacy minimalnej w Niemczech w 2022 r. ma zmniejszyć nierówności płac. O ile w 2011 roku osoby o najwyższych zarobkach zarabiały jedenastokrotnie więcej niż pracownicy o najniższych zarobkach, o tyle w 2020 różnica ta była tylko czterokrotna. Dużą rolę odegrało w tym wprowadzenie płacy minimalnej w 2015 r. Wyższe dochody miały pokryć koszty pracowników, gdy ceny wzrosły w 2022 r., ale nikt nie spodziewał się, że inflacja wzrośnie do maksimum od lat 70. XX wieku. Tym samym płaca minimalna nie podniesie dochodów tak bardzo, jak pierwotnie zamierzano.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp