Minimalna płaca w Niemczech ponownie wzrośnie – Minimalne wynagrodzenie w Niemczech w 2024 roku.

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Minimalna płaca w Niemczech ponownie wzrośnie

Rok 2024 jeszcze się nie zaczął, a już przychodzą pierwsze dobre wieści. Już od 1 stycznia minimalna płaca w Niemczech wzrośnie do 12,41 € za godzinę. Jeśli pracujesz za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, minimalna płaca dla ciebie wyniesie teraz 13,50 € za godzinę. Praca przez agencję pracy tymczasowej nadal ma swoje zalety, ponieważ zarabiasz więcej za tę samą pracę niż pracownicy stałej firmy.

Minimalna płaca w Niemczech przysługuje pracownikom za pracę, która nie wymaga żadnych specjalnych kwalifikacji ani doświadczenia. Najczęściej spotykasz się z nią, gdy zatrudniasz się jako operator produkcji w Niemczech. Naszym pracownikom nadal będziemy wypłacać dodatek branżowy i niektórym także Fahrgeld. W przeciwieństwie do pracowników stałych, dzięki dodatkom i wyższej minimalnej płacy, zarobisz znacznie więcej za tę samą pracę. Mimo że podwyższenie minimalnej płacy zostało już zatwierdzone, Komisja ds. Minimalnego Wynagrodzenia krytykuje ten projekt. Według nich podwyżka o 41 centów jest zbyt niska, więc prawdopodobne jest, że kolejna podwyżka minimalnej płacy w Niemczech nie będzie długo czekać.

Sufit płacowy dla minijobu wzrośnie razem z minimalną płacą

Podwyżka płacy dotknie także pracowników na minijob. Minijob jest określany maksymalną wysokością dochodu. Podczas gdy wcześniej można było zachować pierwotną kwotę na rzecz skróconego czasu pracy, aby pracownicy nie stracili statusu pracy na minijob, nowelizacja ustawy zakłada zwiększenie progu dochodowego dla minijobu w zależności od wzrostu minimalnej płacy. Do obliczenia maksymalnej pensji na minijobie ustawa określa następujący wzór:

minimalna płaca x 130 / 3

W przypadku nowej minimalnej płacy 12,41 €, limit dochodów na minijobie w 2024 roku będzie wyglądać następująco: 12,41 x 130 / 3 = 537,766 €. Pracownicy na minijobie będą mogli zarabiać nawet do 538 € miesięcznie zgodnie z niezmienionymi zasadami, które możesz przypomnieć sobie, klikając ten link.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp