Agencje rekrutacyjne w Niemczech – Korzyści i wady

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Agencje rekrutacyjne w Niemczech: Korzyści i wady poszukiwania pracy za pośrednictwem agencji rekrutacyjnych w Niemczech

Rynek pracy w Niemczech, ale także poza granicami, ulega zmianom. Powody tych zmian pozostawiamy ekonomistom. Dla firm istotne jest jednak to, że muszą elastycznie reagować na zmiany popytu i podaży, nie tylko w kwestii procesów technologicznych, ale także w obszarze zasobów ludzkich. Na rynku pracy ogólnie brakuje wykwalifikowanych pracowników, a być może właśnie dlatego brakuje czasu i środków na prowadzenie poszukiwań pracowników. W związku z tym agencje rekrutacyjne w Niemczech zyskują na znaczeniu; według informacji z roku 2020, co trzeci pracownik w Niemczech jest zatrudniony za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej. To wiąże się zarówno z korzyściami, jak i wadami, które agencje rekrutacyjne w Niemczech nie ujawnią. No, chyba że my to zrobimy.

O tym, co oznacza praca za pośrednictwem agencji rekrutacyjnych w Niemczech, już pisaliśmy. W skrócie, stajesz się pracownikiem agencji, która następnie wynajmuje cię do jednej z firm, z którą ma umowę pośrednictwa. Niektóre firmy nie pozwalają zatrudnić się inaczej niż jako pracownik agencji, ponieważ w ogóle nie zatrudniają swoich własnych pracowników.

Korzyści dla pracowników

Oszczędzisz wiele czasu

Jeśli szukasz pracy w Niemczech, masz dwie opcje: albo będziesz osobiście odwiedzać firmy z CV i przechodzić przez szereg rozmów w języku niemieckim, albo jako pracownik agencji przejdziesz przez jedną rozmowę w języku polskim i pozostawisz resztę procesu poszukiwania pracy agencji.

Agencje są motywowane prowizjami

System prowizyjny agencji jest tematem kontrowersyjnym, jednak nie ma to wpływu na kandydatów. Firmy otrzymują procent od rocznego wynagrodzenia pracownika, nie od pracownika, ale od firmy. Dla agencji ważne jest znalezienie dla kandydata długoterminowego zatrudnienia jak najszybciej i wynegocjowanie dla niego jak najlepszych warunków płacowych. Gdy firma mówi, że jako pracownikowi będzie płacić 16,29 € na godzinę brutto, otrzymasz dokładnie 16,29 € na godzinę brutto. Żadna część tej kwoty nie jest potrącana nikomu. Prowizje dla agencji można sobie wyobrazić jako wynagrodzenie brutto. Każdy pracownik firmy opłaca pewną procentową kwotę ze swojego kosztu pracodawcy. Jednak zazwyczaj o tym nie wiesz, ponieważ z pracodawcą ustalasz wynagrodzenie brutto, które jest wyłącznie twoje.

Również fakt, że siedzisz w biurze i świecisz, kosztuje pracodawcę pieniądze. Te pieniądze, po dodaniu do twojego wynagrodzenia brutto, tworzą tzw. wynagrodzenie brutto super. Odpowiada to wszystkim kosztom, jakie pracodawca ma związane z tobą. Prowizje działają podobnie: Firma płaci je za ciebie, ale nie są one pobierane z twojego wynagrodzenia.

Korzystasz z sieci kontaktów, które agencja posiada

Podczas gdy dla ciebie rynek pracy w Niemczech jest niezbadanym obszarem i ledwo jesteś w stanie wymienić trzy firmy, które byś poszukiwał za granicami, agencje rekrutacyjne mają dość duże pojęcie na tym polu. Nie tylko wiedzą, gdzie znajduje się każda firma, ale mają także informacje na temat ich reputacji, jak dobrze płacą pracownikom oraz czy zapotrzebowanie na pracowników jest krótkotrwałe czy długotrwałe. Dzięki temu jako kandydatowi otwierają się przed tobą nowe możliwości, które mogą pomóc ci w osiągnięciu pożądanego środowiska pracy.

Wady dla pracowników

Nie masz wpływu na proces rekrutacyjny

Chociaż uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych wiąże się ze stresem i niewielu czerpie z tego przyjemność, osobiście uczestnicząc w rozmowach masz niezaprzeczalną przewagę: możesz osobiście wpłynąć na swój sukces. Gdy jednak pozostawisz ten proces agencji rekrutacyjnej, staniesz się tylko imieniem na papierze. Twój całkowity sukces będzie więc zależał tylko od tego, co jest napisane na tym papierze. Firma będzie oceniać tylko twoje dotychczasowe doświadczenie i umiejętności, nie dając ci możliwości osobistego wrażenia.

Stajesz się częścią bazy kandydatów na pracę w Niemczech

Oferty pracy na stanowisku operatora w Zittau pojawiają się w internecie wielokrotnie, ale za każdym razem, gdy wyrażasz zainteresowanie tą pozycją, dowiadujesz się, że jest już zajęta? To częsty scenariusz. Agencje rekrutacyjne w Niemczech zazwyczaj nie zatrudniają pracowników bezpośrednio, lecz tworzą bazę danych kandydatów, którą potem oferują firmom. W praktyce oznacza to, że możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do agencji nawet wtedy, gdy agencja nie obsadza akurat konkretnego stanowiska. To może się zmienić w ciągu kilku dni, ale może też nie. Firmy jednak zazwyczaj zwracają się do agencji rekrutacyjnych w Niemczech z prośbą o pracowników w ostatniej chwili, a agencje wybierają kandydatów, którzy już przeszli przez rozmowy kwalifikacyjne i znajdują się w ich bazie danych. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się wadą, może mieć także swoje plusy.

Przypominamy, że możesz być w bazie danych agencji maksymalnie pół roku. Po sześciu miesiącach konieczne jest odnowienie twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych. W przeciwnym przypadku zostaniesz usunięty z bazy danych, a agencja nie będzie już miała prawa wykorzystywać twoich danych – ani oferować ich firmom.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp