Składka na opiekę od lipca wzrośnie

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Wkład na opiekę zmienia się od lipca, można na tym zarobić

16 czerwca Rada Federalna zatwierdziła ustawę o wsparciu i odciążeniu opieki („Pflegeunterstützungs- und -entlastungsgesetz”). Zmiany demograficzne i starzenie się ludności od dawna domagały się koniecznej reformy systemu opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi pacjentami oraz osobami starszymi. W rezultacie w Niemczech powinno dojść do rozszerzenia opieki ambulatoryjnej i pracy opiekunek domowych, aby nie dochodziło do przeciążenia szpitali i domów opieki dla osób starszych. W celu wprowadzenia zmiany w systemie, Niemcy zwiększają od lipca wkład na opiekę („Pflegeversicherung”) jako jedną ze zmian w ubezpieczeniu w Niemczech.

składka na opiekę

Starzenie się populacji wymaga zmian w systemie opieki nad chorymi i osobami starszymi. Zwiększenie składek na opiekę pomoże pokryć rosnące koszty opieki nad potrzebującymi.

Nowa regulacja ubezpieczenia w Niemczech może przynieść wyższą czystą pensję.

Składka na opiekę jest jednym z wpłat do ubezpieczenia społecznego. Jeszcze w czerwcu wynosiła ona 3,05 procenta brutto pensji, od 1 lipca wzrośnie do 3,40 procenta. Składki na opiekę były dotychczas równo dzielone między pracownika a pracodawcę do czerwca 2023. Jednak od lipca pracodawca będzie wnosił 1,7 procenta składki na opiekę dla każdego pracownika. Najwięcej skorzystają więc pracownicy powyżej 23 roku życia bez dzieci. Dlaczego akurat oni? Niemiecki rząd ulży tylko ludziom, którzy nie pokrywają z swoich dochodów potrzeb innych osób. Im więcej dzieci rodzice w Niemczech utrzymują, tym niższą składkę na opiekę będą płacić. Od lipca opieka nad dwójką lub więcej dzieci poniżej 25 roku życia będzie kosztować mniej niż obecnie.

WordPress Tables Plugin

Pracownicy w Saksonii płacą wyższe Pflegeversicherung.

Ponieważ Saksonia jest jedynym krajem związkowym, który zachował Buß- und Bettag jako święto państwowe (w roku 2023 przypada 22 listopada), sascy pracodawcy płacą tylko 1,2% swojego udziału w składce na opiekę. Aby składka na opiekę za każdego pracownika została odprowadzona w odpowiedniej wysokości według tabeli, pracownicy w Saksonii muszą zapłacić więcej ze swojej pensji, aby dostosować procentowy udział do liczby dzieci. Sascy pracownicy płacą więc więcej ze swoich wynagrodzeń niż pracownicy w innych krajach związkowych. Do 1994 roku ten dzień był świętem państwowym w całych Niemczech, ale od 1995 roku został zniesiony w wyniku głosowania. Dzień wolny dodatkowo oznaczał dla pracodawców obciążenie związanego z wówczas nowo wprowadzonym ubezpieczeniem na opiekę.

W skrócie, pracodawcy musieli płacić więcej za swoich pracowników, w zamian za to otrzymali dodatkowy dzień wolny w ciągu roku. Ponieważ Saksonia nie przystąpiła do tego kroku jako jedyna, dzisiaj pracownicy muszą płacić wyższe składki na opiekę niż pracownicy w innych krajach. Z drugiej strony, sascy pracodawcy płacą mniej w porównaniu z innymi krajami za ubezpieczenie na opiekę, Pflegeversicherung.

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp