Buß- und Bettag oraz święta państwowe w Niemczech w 2024 roku

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Buß- und Bettag oraz święta państwowe w Niemczech w 2024 roku

Ani w roku 2024 nie zabraknie w Niemczech dni pokuty ani świąt państwowych, które w przeważającej części przypadać będą na dni robocze! Wykorzystując te dni na urlop, zaoszczędzisz wiele dni wolnych dzięki tzw. dniom mostowym. Są to dni pomiędzy dniem święta a weekendem, a ponieważ wiele świąt przypada na czwartek, wystarczy wziąć urlop w piątek, aby cieszyć się czterema dniami wolnymi z rzędu. Czy to nie wspaniałe?

Za Buß- und Bettag trzeba płacić w Saksonii

Święta państwowe w Niemczech nie obowiązują ogólnokrajowo. Święta te są przekazane kompetencjom poszczególnych krajów związkowych, które same mogą decydować, które ze świąt będą obchodzić – a czasami nawet nie obchodzą ich wcale i święto jest uznawane tylko w konkretnych miejscowościach. Bardzo kontrowersyjny jest szczególnie dzień pokuty, czyli Buß- und Bettag, który obchodzony jest tylko w Saksonii między 16. a 22. listopada. Ten dzień był świętem państwowym w całych Niemczech od 1952 roku. W połowie lat dziewięćdziesiątych został jednak zniesiony ogólnie jako reakcja na rosnący ciężar pracodawców związany z wprowadzeniem nowego podatku na opiekę. Wtedy każdy dzień wolny stał się istotnym obciążeniem finansowym, pracownicy i firmy nie zarabiały w te dni, ale musiały płacić składki. Zniesienie jednego dnia wolnego przyniosło znaczną ulgę dla budżetu każdego pracownika. Wybór padł właśnie na Buß- und Bettag.

święta państwowe 2024 Buß- und Bettag

Saski Buß- und Bettag, czyli Dzień Pokuty i Modlitw, traci na znaczeniu w ateistycznym Saksonii. Jednak pracowników kosztuje to setki euro. Czy dojdzie do jego zniesienia?

Za jeden dzień wolny w Saksonii trzeba zapłacić 207 €

W krajach związkowych, które zrezygnowały z dnia pokuty w 1995 roku, pracownicy płacą mniej składek na ubezpieczenie społeczne niż w Saksonii, gdzie ówczesny rząd Saksonii postarał się o zachowanie tego święta. Aby pracownicy w Saksonii mogli sobie pozwolić na ten dzień wolny, muszą odprowadzać na ubezpieczenie długoterminowej opieki społecznej o 0,5 procenta więcej ze swojej brutto pensji niż w innych krajach związkowych. Średnio Buß- und Bettag kosztuje każdego pracownika w Saksonii 207 €, co oczywiście rodzi pytanie, jaki jest z tego zysk dla pracowników w Saksonii. Tym bardziej, że trzy czwarte mieszkańców tego kraju związkowego nie deklaruje przynależności do żadnego kościoła.

Czy wcześniej zniesie się Buß- und Bettag czy półprocentową dopłatę?

Od czasu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku minęło wiele czasu, a w ostatnich 30 latach w innych krajach związkowych powstały nowe święta państwowe. Na przykład Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, w Berlinie lub Dzień Dziecka, obchodzony we wrześniu, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jednak mieszkańcy Berlina i Nadrenii Północnej-Westfalii nie płacą dodatkowej składki na ubezpieczenie długoterminowej opieki społecznej za te dni wolne. Dlatego obecnie saskie związki zawodowe domagają się zniesienia dodatku także dla pracowników w Saksonii. Jednak ze strony rządu Saksonii słychać również głosy za zniesieniem tego kontrowersyjnego święta.