Kindergeld i alimenty: Kindergeld do płacenia alimentów?

Post może zainteresować również innych. Podziel się nim ze znajomymi!
Whatsapp

Czy ojciec może wykorzystać Kindergeld do płacenia alimentów?

Taka częsta sytuacja: rodzice się rozwodzą, dziecko mieszka z matką, ojciec pracujący w Niemczech płaci za niego alimenty, a oboje rodzice decydują, któremu z nich przysługuje Kindergeld. Czy jest tatą, bo pracuje w Niemczech i dzięki niemu w ogóle mogą rozmawiać o Kindergeldzie? Czy jest matką, bo opiekuje się dzieckiem, do którego ma należeć Kindergeld? Istnieje wiele niejasności związanych z niemieckimi zasiłkami na dziecko, dlatego w artykule przeczytasz, jak właściwie obchodzić się z Kindergeld.

Ojciec płaci alimenty, matka mieszka z dzieckiem

W życiu rozdzielonych rodzin może pojawić się kilka sytuacji. Prawdopodobnie najczęstszym wariantem jest to, że dziecko dzieli gospodarstwo domowe z matką, a ojcowie mają alimenty lub rodzice się na nie zgadzają. Zatem oboje rodzice nadal opiekują się dzieckiem: jeden rodzic (najczęściej matka) daje dziecku przede wszystkim czas i opiekę, drugi rodzic (w tym przypadku ojciec) zapewnia tę opiekę finansowo. W ten sposób rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem w połowie, choć każdy z nich wnosi swój wkład w inny sposób. W ten sposób każdy rodzic jest właścicielem połowy Kindergeld.

Kindergeld alimenty

Chociaż ojciec widuje dziecko tylko w weekendy, opiekuje się nim tak samo jak matka. Podczas gdy ona gotuje, myje, nadzoruje przygotowania do szkoły i zapewnia dzieciom aktywny czas, jej ojciec dokłada się finansowo.

Kindergeld może zapłacić alimenty

W 2022 r. Kindergeld wynosi 219 EUR na dziecko. Zarówno matce, jak i ojcu przysługuje 109,50 euro. Jeśli ojciec otrzymuje alimenty w wysokości 900 ZL  miesięcznie na to dziecko, zapłaci tylko kwotę pomniejszoną o połowę, czyli o 109,50 euro. Jeśli byli partnerzy wyrażą na to zgodę, każde z rodziców może złożyć wniosek do Kindergeld. Ojciec może przekazać je wraz z alimentami matce lub odbiorcą jest matka, a ojciec prześle połowę niższych alimentów Kindergeld (tj. 900 ZL – 109,50 €). W ten sposób matka otrzymuje cały Kindergeld i część alimentów, których nie pokrywa.

Opieka naprzemienna, wzajemne alimenty

Inna sytuacja z Kindergeld ma miejsce, gdy rodzice zgadzają się na naprzemienną opiekę. W takim przypadku rodzic, który płaci drugiemu rodzicowi wyższe alimenty, ma prawo do Kindergeld. Jeśli jednak rodzice nie płacą sobie nawzajem alimentów lub płacą taką samą kwotę alimentów, to od nich zależy, kto złoży wniosek o Kindergeld. Nie jesteś pewien, czy potrzebujesz porady lub chcesz zmienić jakiekolwiek swoje dane osobowe? Wszystkie niezbędne informacje i dokumenty po polsku znajdziesz w naszym starszym artykule.

 

Zostaw swój komentarz

Proszę śledzić i polub nas :)

Whatsapp